Igrzyska sportu i nowych technologii. Toyota może zaskoczyć podczas olimpiady w Tokio

Autonomiczne samochody, samojezdne autobusy oraz humanoidalne androidy, które będą służyły pomocą wszystkim gościom – to tylko część futurystycznych projektów, jakie będziemy mogli podziwiać podczas tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Wydarzenie ma być popisem możliwości technologicznych japońskich koncernów – szczególnie Toyoty.

Tokio po raz pierwszy było gospodarzem letnich igrzysk w 1964 r. Już za kilka miesięcy stolica Kraju Kwitnącej Wiśni ponownie dostąpi zaszczytu organizacji tej jednej z najważniejszych imprez sportowych na świecie. Zawodnicy tegorocznej edycji będą rywalizować w 37 dyscyplinach. Co ciekawe, budżet przeznaczony na olimpiadę to trochę ponad 3 miliardy dolarów, natomiast ten przeznaczony na infrastrukturę to blisko 5 miliardów dolarów.

Jak wiadomo, Japonia jest jednym ze światowych liderów, jeśli chodzi o rozwój nowych technologii, co też chce udowodnić podczas zbliżających się igrzysk. Jednym z głównych aktorów tego pokazu będzie koncern Toyota, który dostarczy kilka tysięcy samochodów na 4. poziomie autonomiczności. Oznacza to, że nie potrzebują osoby kierującej – ich system poradzi sobie nawet ze skomplikowanymi sytuacjami na drogach miejskich. Ponadto motoryzacyjny gigant przygotował specjalny pojazd do transportu sportowców i gości. E-Palette, bo tak został nazwany, będzie podróżował przez wioskę olimpijską z prędkością 20 km/h, po wcześniej ustalonym torze. Ten model także ma 4. stopień autonomiczności. Jednak na wszelki wypadek w każdym busiku zasiądzie operator, który będzie miał możliwość przejęcia nad nim kontroli. To nie koniec niespodzianek od Toyoty, gdyż do obsługi igrzysk w Tokio zapewni ona najnowocześniejsze humanoidalne roboty, które będą odpowiadać za pomoc uczestnikom i kibicom oglądającym sportowe zmagania. Mogą np. pomóc wskazać drogę lub przynieść przekąski.

Z ciekawostek dotyczących zbliżającej się olimpiady warto wymienić jeszcze to, że medale dla...
[pozostało do przeczytania 7% tekstu]
Dostęp do artykułów: