Dwa kółka, wino i Anka w tle. Droga procentowym szlakiem

Słońce pali. Łańcuchy wypożyczonych rowerów są już mocno zapiaszczone. Pewnie wszystko przez tę szutrową drogę, na którą trafiliśmy. A może były takie już od początku, gdy wypożyczaliśmy je u tego sympatycznego Argentyńczyka, życzącego nam „buen viaje!”.

Przerzutki nie zawsze płynnie przeskakują z dwójki na trójkę. Pozbawiona amortyzatorów kierownica sprawia, że czuje się najmniejsze wertepy. Ale w tej chwili człowiek o tym zupełnie nie myśli. To przecież nie rower ma być główną atrakcją tego popołudnia. Po wąskiej szutrówce wyjeżdżamy na asfalt. Pusto. Ani jednego samochodu. Żadnych dziur, żadnych kolein. Można jechać poboczem, można zaryzykować jazdę obok siebie, a nawet środkiem jezdni. Wzdłuż drogi aleja palm. Co jakiś czas widać przelatującą z jednej palmy na drugą kolorową, kraczącą papugę.
Jesteśmy w zachodniej Argentynie. Tuż przed ścianą środkowego pasma Andów. 100 kilometrów stąd wznosi się najwyższy szczyt kontynentu: Aconcagua. Polscy wspinacze nazywają go „Anką”. Chcąc jakby oswoić rozkapryszoną naturę tej góry (od czasu wprowadzenia w 1999 roku przez służby ratownicze helikoptera liczba śmiertelnych wypadków na Aconcagui zmniejszyła się z 7–10 rocznie do 1–2, ale nadal jest tam niebezpiecznie). „Anki” wprawdzie stąd nie widać. Bo nie ona jest główną atrakcją tej trasy, lecz rolnicze przedmieścia Mendozy, nazywanej „winnym miasteczkiem”. Rzeczywiście: większość eksportowanych z Argentyny do Europy win pochodzi właśnie z tego zakątka. Uprawom winnic sprzyjają tutejsze gleby, niemal całoroczne nasłonecznienie oraz równinne ukształtowanie terenu.
– Rowerek gotowy. Opony macie jak beton. Pompki wam nie dam, bo nie mam już więcej. Poprzednia grupa wzięła ostatnią. Jeszcze tylko mapka okolicy i możecie ruszać – właściciel wypożyczalni rowerów, Señor Hugo, skończył właśnie szykowanie drugiego jednośladu i macha na pożegnanie.
– Ale chwileczkę... Gdzie mamy właściwie teraz jechać? – pytam nieco zdezorientowany....
[pozostało do przeczytania 51% tekstu]
Dostęp do artykułów: