Sadownicy nie chcą podatku cukrowego. Nowa danina od napojów faworyzuje producentów słodyczy i piwa

Wprowadzenie opłaty cukrowej spowoduje spadek zapotrzebowania na owoce i warzywa o kilkadziesiąt tysięcy ton rocznie, a producenci napojów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw będą musieli ograniczyć zatrudnienie.

Takie są główne tezy listu do resortów zdrowia i rolnictwa skierowanego przez organizacje rolnicze i sadownicze. Choć Ministerstwo Zdrowia złagodziło swoje pierwotne stanowisko, proponując w ostatecznym projekcie ustawy niższe opłaty, w dalszym ciągu nowe regulacje dyskryminują branżę napojową w porównaniu z producentami słodyczy oraz premiują dosładzane piwa smakowe i radlery. Akcyza na ten typ alkoholu jest nadal niższa niż wysokość opłaty cukrowej.

Od momentu publikacji projektu ustawy na stronie Rządowego Centrum Legislacji, resort zdrowia zdążył już zmienić pierwotną propozycję sposobu naliczania wysokości opłaty za napoje. Jej ostatnia wersja została przyjęta pod koniec stycznia przez Komitet Stały Rady Ministrów. Zgodnie z nią, najmniej podatku od słodkich napojów zapłacą ci producenci, których wyroby zawierają do 5 gramów cukru na 100 ml napoju. Obejmie ich opłata w wysokości 0,5 zł za litr produktu. Nowy podatek ma według projektodawców z resortu zdrowia zniechęcić Polaków do spożywania napojów lub zachęcić producentów do zmiany składu.

Cukrowej daninie sprzeciwiają się organizacje rolnicze i sadownicze, ze stowarzyszeniem Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) na czele. Ich zdaniem niesprawiedliwe jest to, że projekt obciąża tylko jedną kategorię spożywczą – producentów napojów słodzonych, w tym producentów polskich napojów owocowych i warzywnych z wysoką zawartością soku oraz nektarów. Z opłaty całkowicie zwolniono natomiast branże zajmujące się produkcją słodyczy, dosładzanego piwa czy mieszanek piwa ze słodkimi napojami typu radler.

– Proponowane przez resort zdrowia rozwiązania prawne uderzają w polską gospodarkę, w szczególności szkodzą producentom napojów oraz nektarów...
[pozostało do przeczytania 58% tekstu]
Dostęp do artykułów: