Jak broni się postkomuna w Sądzie Najwyższym. Orzeczenie „mundurowej” Izby Pracy

Izba Pracy Sądu Najwyższego uchyliła uchwałę KRS w sprawie odwołania sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Oddaliła też wniosek prezesa Izby Dyscyplinarnej SN o przekazanie sprawy do tej Izby. W uzasadnieniu stwierdzono, że KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności. W odpowiedzi sędzia Leszek Mazur, przewodniczący KRS, stwierdził, że orzeczenie to „nie będzie miało żadnych realnych konsekwencji dla funkcjonowania KRS i Izby Dyscyplinarnej”. Dlaczego postkomuna postanowiła wywołać chaos w Sądzie Najwyższym?

Sędzia Maciej Mitera, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa, wskazuje w rozmowie z „Gazetą Polską”, jakie skutki może mieć podważanie uprawnień do orzekania przez poszczególnych sędziów. – Istnieje możliwość, że na przykład Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN, jeżeli dostanie jakąkolwiek sprawę obywatela sprzed kilku lat, wyrazi wątpliwość co do sposobu powołania orzekających w niej sędziów, powołanych w czasach PRL. I chyba każdy się zgodzi, że czynnik polityczny w postaci Rady Państwa PRL nie spełniał standardów europejskich, to nie miało nic wspólnego z demokracją – mówi rzecznik. Jego zdaniem gra, którą rozpoczęła Izba Pracy, jest niebezpieczna dla państwa. – Można się bawić w takie przerzucanie, ale chyba w końcu ktoś powinien pójść po rozum do głowy. W mojej ocenie jest to niebezpieczne dla porządku prawnego – podkreśla.
– To sytuacja niekontrolowanego chaosu, która może przerodzić się w swego rodzaju pat. Będzie on skutkować napięciami i dezawuowaniem autorytetu wymiaru sprawiedliwości – przewiduje Tomasz Rzymkowski, poseł PiS, doktor nauk prawnych. 

„Mundurowa” Izba Pracy
Przypomnijmy, że prezesem Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego jest sędzia Józef Iwulski, w czasach komunizmu kapitan Wojskowej Służby Wewnętrznej. Z kolei jego żona Anna była oficerem SB. Iwulski w latach 1982–1983 zasiadał w składach sądów, które skazywały za działalność opozycyjną w...
[pozostało do przeczytania 58% tekstu]
Dostęp do artykułów: