Autor powieści milicyjnych gwiazdą protestów w obronie sądów. Zwalcza PiS, ocieplał wizerunek MO

Prokurator Wojciech Sadrakuła, który został w ubiegłym tygodniu gwiazdą manifestacji w obronie „niezależnych” sądów, za komuny pisał pod pseudonimem Albert Wojt powieści milicyjne, mające ocieplić wizerunek funkcjonariuszy MO. Bohaterem wielu z nich był dzielny milicjant – porucznik Michał Mazurek. Taki sam schemat bohatera obowiązywał zresztą w podobnych książkach w całym sowieckim bloku. Pomysłodawcą serii, w ramach której ukazywały się napisane przystępnym językiem powieści Sadrakuły, była Komenda Główna Milicji Obywatelskiej. 

Prokurator Wojciech Sadrakuła stał się gwiazdą mediów po tym, jak zabrał głos na manifestacji w obronie sędziego Pawła Juszczyszyna w Warszawie. Manifestanci bronili w jej trakcie „niezależnych sądów”. Tymczasem prokurator Sadrakuła pochwalił się najpierw swoją działalnością z czasów, gdy prokuratura była dyspozycyjna wobec władzy. „Nazywam się Wojciech Sadrakuła, jestem prokuratorem Prokuratury Generalnej w stanie spoczynku. Mam za sobą 40 lat praktyki w zawodach prawniczych, głównie w prokuraturze, ale nie tylko” – oświadczył. Powołując się na tak bogate i chlubne doświadczenia stwierdził dramatycznie: „Muszę powiedzieć, że w ciągu tych 40 lat nie spotkałem równie niekompetentnego i łamiącego praworządność kierownictwa, szefostwa prokuratury i właściwie całego resortu sprawiedliwości”.
Michał Rachoń, który pokazał wystąpienie Sadrakuły w programie „Jedziemy”, porównał go do innej gwiazdy antyrządowych protestów. „Głębokie przemyślenia prokuratora można porównać tylko do przemyśleń legendarnego pułkownika Mazguły, dlatego że w swoim wystąpieniu pan prokurator stwierdził, że wymiar sprawiedliwości PRL, komunistyczny wymiar sprawiedliwości, był instytucją, która działała w sposób dużo bardziej praworządny niż w tej chwili” – powiedział Rachoń.

Milicjanci: bystrzy, sprawni fizycznie, waleczni, elokwentni
Celowe wydaje się w tej sytuacji pokazanie, jakie postacie...
[pozostało do przeczytania 79% tekstu]
Dostęp do artykułów: