5G – Smażenie mózgów i inne brednie. Ochrona kontrwywiadowcza ABW i walka z fake newsami

Już niedługo nastąpić ma kolejna zmasowana akcja dezinformacyjna związana z rzekomą szkodliwością technologii 5G. Pretekstem będzie przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzenie o zmianie dopuszczalnych norm promieniowania.

To strategiczna technologia, której wprowadzenie oznacza nie tylko dużo szybszy internet i przesył danych, ale przede wszystkim poważne przyspieszenie rozwoju gospodarczego Polski. Dlatego ochrona kontrwywiadowcza i monitoring procesu powstawania sieci 5G jest jednym z priorytetów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). Tym bardziej że nie tylko pojawiają się groźby pod adresem osób zaangażowanych w realizację projektu, ale również od wielu miesięcy następuje wysyp tzw. fake newsów zawierających nieprawdziwe informacje na temat rzekomych zagrożeń związanych z 5G. – Widzimy rosnący poziom dezinformacji inspirowany zza naszej wschodniej granicy. To nie przypadek. W interesie każdego kraju leży, aby sieć telekomunikacyjna w innym państwie, w Polsce również, rozwijała się możliwie jak najwolniej, a przecież to jeden z fundamentów prawidłowego funkcjonowania silnego państwa i filar współczesnej gospodarki – przyznaje „GP” Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.
Z nieoficjalnych informacji „GP” wynika, że zarówno ABW, jak i osoby zaangażowane w projekt spodziewają się już niedługo kolejnej zwiększonej akcji dezinformującej. Pretekstem ma być rozporządzenie przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia, zwiększające dopuszczalne normy promieniowania, pozwalające na praktyczne uruchomienie nad Wisłą technologii 5G.

Środowiska anty5G atakują
Wdrożenie w Polsce technologii piątej generacji (5G) było od początku jednym z priorytetów najpierw rządu Beaty Szydło, a potem Mateusza Morawieckiego. Realizacja tego projektu wymagała jednak poważnych zmian w przepisach. Część z nich udało się wprowadzić dzięki przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji tzw. megaustawie, przegłosowanej w...
[pozostało do przeczytania 65% tekstu]
Dostęp do artykułów: