Wielomilionowy prezent dla Gazpromu. Bezpieczeństwo energetyczne, zatrzymania ABW i śledztwo z… 2010 r.

Według prokuratury, za rządów PO-PSL trzech menedżerów państwowego giganta gazowego bezprawnie umorzyło rosyjskiemu koncernowi należności opiewające na około 850 mln zł. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej.

26 listopada tego roku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) na polecenie Prokuratury Regionalnej w Łodzi zatrzymali trzech byłych członków zarządu Europolgazu, polsko-rosyjskiej spółki zarządzającej biegnącą przez Polskę nitką gazociągu jamalskiego. Usłyszeli oni zarzuty związane z umorzeniem rosyjskiemu koncernowi Gazprom długów opiewających na około 850 mln zł. Te bezprawne – zdaniem śledczych – decyzje zostały podjęte w 2010 roku przez Michała S., Mirosława D. i Zdzisława J. Jednak wielomilionowy prezent dla Gazpromu to niejedyny wątek prowadzonego przez łódzką prokuraturę śledztwa. Postępowanie dotyczy przede wszystkim poważnych wątpliwości wokół zawartej w 2010 roku przez rząd Donalda Tuska umowy gazowej z Federacją Rosyjską. Zarzuty w tej sprawie usłyszała już Grażyna H., była wiceminister gospodarki. Tymczasem formalnie za negocjacje i podpisanie kontraktu gazowego odpowiadał jej przełożony Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki. Media już wcześniej wskazywały, że może on usłyszeć w tej sprawie zarzuty. Prokuratura sprawy nie komentuje.

Odmowa wszczęcia i podjęcie po siedmiu latach
Już w 2009 roku śp. prezydent RP Lech Kaczyński wyrażał zaniepokojenie niekorzystnymi warunkami kontraktu gazowego negocjowanego z Federacją Rosyjską przez rząd PO-PSL. Mimo to ówczesny wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak 29 października 2010 roku zdecydował się podpisać umowę. W efekcie Mariusz Błaszczak, wówczas szef klubu parlamentarnego PiS, o poważnych wątpliwościach wokół kontraktu gazowego powiadomił świeżo zreformowaną prokuraturę (w tym czasie stanowisko Prokuratora Generalnego, którym został Andrzej Seremet, było już rozdzielone od stanowiska ministra...
[pozostało do przeczytania 65% tekstu]
Dostęp do artykułów: