Człowiek z koperty, awantura o lajki i niespójność wizerunkowa

Chcieli dobrze, wyszło jak zwykle – tak można spuentować okres ostatnich pięciu lat w wykonaniu wierchuszki PO. Nie inaczej jest z prawyborami, które wyraźnie dzielą partię i wyborców. Nic dziwnego, skoro kontrkandydat Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wygląda na wziętego z łapanki.

Intencje Grzegorza Schetyny były oczywiste. Kolejne sukcesy Prawa i Sprawiedliwości, a także rekordy popularności, które bije Andrzej Duda, należy „przykryć” kilkutygodniowym medialnym wydarzeniem. Lider PO wpadł na pomysł prawyborów – tych na wzór z 2010 roku, gdy Radosław Sikorski (na wyraźne życzenie Donalda Tuska) przegrał z Bronisławem Komorowskim. I tak Małgorzata Kidawa-Błońska ma trafić do elektoratu centrowego i częściowo konserwatywnego, by podebrać wyborców Andrzejowi Dudzie. Nie ma na to zbyt wielkich szans, bowiem mimo znakomitego wyniku wyborczego w niedawnych wyborach parlamentarnych w Warszawie, gra toczy się o miasteczka i wsie, a to właśnie tam wygrywa się plebiscyt prezydencki.

Jaśkowiak z kapelusza
Niemniej, kandydatura Kidawy-Błońskiej była logicznym posunięciem. Donald Tusk nie zamierza wracać do kraju i narażać się na absolutną degradację po ewentualnej porażce z Dudą. Rafał Trzaskowski niedawno objął urząd w warszawskim ratuszu i mówiąc delikatnie, nie ma najlepszej prasy. Nawet „Gazeta Wyborcza” nie szczędziła ostatnio słów krytyki politykowi, którego przymierzano niedawno do roli „drugiego Tuska”. Wycofanie się z wielu kluczowych obietnic, błędy komunikacyjne, wieczne zaskoczenie wydarzeniami ogarniające sztab Trzaskowskiego – to zdecydowanie nie jest odpowiedni czas dla prezydenta stolicy. I kiedy już wydawało się, że wystartuje tylko Kidawa-Błońska, Schetyna wpadł na „genialny” plan. Do zarządu partii dotarła tajemnicza koperta. I rozpoczął się cyrk zmieszany z tragikomedią. Rafał Trzaskowski, Bartosz Arłukowicz i Tomasz Siemoniak zarzekali się w kuluarach, że to nie oni przynieśli kopertę. Chwila...
[pozostało do przeczytania 71% tekstu]
Dostęp do artykułów: