Ulica Miła w Strasburgu i Tusk na bezdrożach antyamerykanizmu

Chwilowo tytuł tej rubryki należałoby zmienić na „Widziane ze Strasburga”, bo kreślę te słowa właśnie w tym alzackim mieście. Mieście, którego nazwy dzielnic i nazwiska mieszkańców przypominają te niemieckie, choć Alzatczycy Niemców z powodów historycznych bardzo nie lubią. Piszę w nocy, po zakończeniu przedostatniej w tym roku sesji europarlamentu. Jeśliby zawrzeć ją w telegraficznym skrócie, to powiem tak: Vivat nowa Komisja Europejska! Umarł król, niech żyje król. Juncker et consortes odchodzą 1 grudnia.

Wręczono też europejską nagrodę filmową Lux 2019 – kiedyś otrzymał ją Paweł Pawlikowski za „Idę”… Filmy filmami, ale poza trzema reżyserami filmów nominowanych do owej nagrody był również czwarty reżyser, bez filmów, za to z charakterem i piękną kartą, bo 144 dni (sic!) głodował w rosyjskim więzieniu. Teraz odebrał „Nagrodę Sacharowa”. Oleh Sencow – wysoki, chudy, z ambicjami politycznymi (według mnie). Na moje pytanie, czy według niego – tak jak chce Polska – USA powinny być w „formacie normandzkim”, odpowiedział, że najważniejsze jest to, że Ukraina wyzbyła się broni nuklearnej (nie dodał, że odziedziczonej po Sowietach) pod naciskiem największych mocarstw, ale za cenę gwarancji integralności terytorialnej – a wyszło z Krymem, jak wyszło.
Parlament Europejski debatował nad „Prawami dziecka w erze globalizacji i cyfryzacji”. Miło. A jednak, mówiąc Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim: „Ulica Miła / wcale nie jest miła, / ulicą Miłą / nie chodź, moja miła”, bo o prawach dzieci nienarodzonych w tej rezolucji z okazji 30. rocznicy podpisania Konwencji Praw Dziecka jakoś się nie zająknięto. Ponadto Parlament Europejski zagrał na nosie – w swoim mniemaniu – Amerykanom. Chodzi o wyasygnowanie przez UE 7,5 mld dol. USA (czyli 6,8 mld euro) na rekompensatę z tytułu nałożonych przez Waszyngton ceł. Rzeczywiście, Jankesi obłożyli cłami wina z Francji, sery z Italii czy oliwę z oliwek z Hiszpanii(!). Jak tak – to tak! Gwałt niech się...
[pozostało do przeczytania 23% tekstu]
Dostęp do artykułów: