Benzynowa rewolucja. Przestraszeni ajatollahowie wyłączyli internet

Iran ogarnęła niespotykana od dawna fala protestów antyrządowych. O skali zagrożenia dla rządzących świadczy fakt, że podjęli oni decyzję o wyłączeniu internetu w całym kraju. Potwierdza się też, że jeśli ajatollahów coś może zgubić, to nie fałszowane wybory czy zagraniczne wojenne awantury, lecz brak pieniędzy w kieszeniach najbiedniejszej i zarazem najliczniejszej części społeczeństwa.

Plan zmian w polityce paliwowej został przygotowany w Najwyższej Radzie Koordynacji Gospodarczej, która złożona jest z prezydenta Hasana Rowhaniego, zwierzchnika sądownictwa Ebrahima Raisiego oraz przewodniczącego parlamentu Alego Laridżaniego. Ten tercet zdecydował, że prywatne samochody będą mogły zatankować po „normalnej” cenie najwyżej 60 litrów paliwa miesięcznie, zaś cena benzyny wzrośnie o 50 proc., do 15 tys. riali za litr (13 centów amerykańskich). Każdy litr zatankowanego paliwa powyżej wspomnianego limitu 60 litrów ma kosztować dwa razy drożej: 30 tys. riali. Nawet po tych podwyżkach benzyna w Iranie wciąż pozostaje najtańsza na świecie. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) szacuje, że nikt nie wydaje tyle co Iran na subsydiowanie kosztów paliw kopalnych – w 2018 roku było to w sumie aż 69 mld dolarów. Ponad 26 mld dolarów poszło na subsydia dotyczące ropy naftowej.
Nawet jeśli podwyżki cen paliwa oczekiwano, to jednak w mediach społecznościowych podkreślano, że zbyt wolno rosną średnie płace. Podwyżka to iskra, która padła na beczkę prochu, czyli szybko pogłębiający się kryzys całej gospodarki Iranu. Jednym z jego przejawów jest galopująca inflacja – na poziomie ponad 40 proc. Po tym, jak w 2018 roku Donald Trump zdecydował o jednostronnym wycofaniu się USA z porozumienia dotyczącego programu atomowego Iranu z 2015 roku, Amerykanie nałożyli na Teheran bolesne sankcje ekonomiczne. Tania benzyna dla Irańczyków to coś tak naturalnego jak fakt, że słońce wschodzi i zachodzi. Kraj ma czwarte na świecie pod względem wielkości zasoby ropy...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: