„The Walking Dead” w najwyższej formie. Pełne emocji starcie odroczone

10. sezon doszedł do połowicznego finału, a widzowie muszą poczekać do wiosny na kolejne odcinki o rywalizujących grupach w epoce epidemii zombie. Jeśli ktoś obawiał się przesytu akcji, nudy i sztampowej rozrywki, był w błędzie. „Żywe trupy” utrzymują wysoki poziom i zachwycają rozbudowaną fabułą.

Jednak jest życie po Ricku Grimesie – odetchnęli z ulgą wszyscy fani „The Walking Dead”. Rezygnacja znakomitego Andrewa Lincolna, postaci absolutnie kluczowej dla sagi o apokalipsie, była wstrząsem dla producentów z AMC. Słusznie, ale na szczęście przedwcześnie obawiano się, że bez głównego bohatera dalsza opowieść o jego ekipie walczącej o przetrwanie nie ma sensu. Pustkę po Ricku i mało obecnej w 10. serii Michonne, która opłakuje zniknięcie przywódcy Alexandrii, wypełnili „szeptacze”. Znane z komiksu o „żywych trupach” postacie, potrafiące doskonale funkcjonować w bezpośrednim otoczeniu zombie. Umorusani w krwi nieżywych, odziani w maski truposzy, wędrują wraz ze stadami, bo tylko w taki sposób można na dłuższą metę poradzić sobie w tym przeklętym świecie. Na tym polega przewaga „szeptaczy”, pod dowództwem Alfy, nad dobrymi, tradycyjnymi postaciami w „The Walking Dead” – szczególnie nocą trudno rozróżnić ich od zombie. Dla „szeptaczy” odbudowa porządku sprzed zarazy nie ma żadnego sensu. Miłość, przyjaźń, rodzina, wspólny dom, praca, gospodarka, wreszcie rozrywka straciły na znaczeniu w obliczu katastrofy. Dla Alfy i jej pokręconych towarzyszy liczy się tylko siła przetrwania i lojalność. Kluczem do zaprowadzenia absurdalnego porządku jest pilnowanie wielotysięcznego stada trupów, wykorzystywanych przez „szeptaczy” jako strażników.
Do grona bojowników Alfy dołączył nieoczekiwanie Negan, który zwiał z więzienia w Alexandrii. W ciągu 9. i 10. serii doświadczyliśmy mentalnej przemiany dawnego brutalnego lidera „Zbawców”. Wrzucony do lochu przez Ricka zaczął z biegiem czasu doceniać podarowane mu życie. W dość niespodziewanych...
[pozostało do przeczytania 30% tekstu]
Dostęp do artykułów: