Związek partnerski. Obietnice z kampanii do kosza, PSL już pod rękę z Biedroniem

Gorączkowe zapewnienia PSL z kampanii wyborczej, że partii tej daleko do homoaktywistów i nie jest ona totalnym antyPiSem, po wyborach trafiły do kosza. PSL mógł mieć w Senacie własnego marszałka Jana Filipa Libickiego, którego kandydaturę wsparłby PiS. Ale wybrał nieformalną koalicję z Wiosną Biedronia. – Po wyborach bardzo dobrze nam się współpracuje z PSL – zachwala Gabriela Morawska-Stanecka, nowa wicemarszałek Senatu z Wiosny, zwolenniczka adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Tymczasem poseł PSL Jan Łopata wspólne głosowanie jego partii z Wiosną tłumaczy tym, że przez tryb pracy narzucony przez PiS w poprzednim parlamencie nie miał czasu… pomodlić się w czasie rekolekcji.

W maju 2019 roku w czasie marszu „Polska w Europie” TVP nagrała wypowiedź posła PO Michała Szczerby, który zapewniał aktywistę LGBT, że postulat związków partnerskich zostanie zrealizowany w nowym parlamencie. O PSL mówił on: „Jedyne co, to PSL może wstrzymać, ale nie sądzę, bo Rada PSL-u jest liberalna”. Szczerba przewidywał też następującą postawę ludowców: „Zresztą to będzie już po wyborach, więc oni już nie będą zabiegać o żaden elektorat. Ja mówię, że związki będą elementem programu”.
Po totalnej porażce w wyborach do Parlamentu Europejskiego PSL diametralnie zmieniło ton swoich wypowiedzi i zaczęło gorączkowo odcinać się od zwolenników LGBT, obecnych w ugrupowaniach takich jak Lewica i Koalicja Obywatelska. 9 czerwca 2019 roku obecny senator PSL Jan Filip Libicki zapewniał, że „PSL zaprezentował swoje warunki brzegowe – nie zawiążemy koalicji z kimś, kto spycha nas na pozycje antykościelne, skrajnie lewicowe i antyrodzinne”.
Pierwsze głosowania w nowym Senacie pokazały, że bliższy prawdy okazał się być poseł Szczerba niż senator Libicki. W sprawie marszałka Senatu koalicja od PSL po Wiosnę zadziałała jak sprawna maszynka. Ich głosami marszałkiem wybrany został Tomasz Grodzki z PO.

Poseł Łopata z PSL, czyli rekolekcje a...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: