Marszałek Grodzki i afera centrum Galaxy. Zmienił zdanie w kilka dni. W międzyczasie była rozmowa w Sowie i Przyjaciołach

8 października 2013 roku Tomasz Grodzki, szef klubu radnych PO w Szczecinie, zapowiedział, że radni PO nie poprą uchwały pozwalającej na rozbudowę centrum handlowego Galaxy, „aby w tym miejscu stworzyć coś, co byłoby wizytówką miasta”. Dzień później w restauracji Sowa i Przyjaciele Krzysztof K., przedstawiciel właściciela Galaxy, podpowiedział Olgierdowi Geblewiczowi, marszałkowi województwa, jak radni PO mogą wycofać się z blokowania jego rozbudowy: „Niech się pójdą wysrać, k*wa, w tym momencie”. Pięć dni później obecny marszałek Senatu zmienił zdanie w sprawie Galaxy i zagłosował „za”. Jak wyjaśnił, przekonały go „bardzo rzeczowe” argumenty inwestora.

Z zawodu jest chirurgiem klatki piersiowej i transplantologiem, specjalizuje się w przeszczepach płuc. W 2010 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Karierę polityczną zaczynał w samorządzie, będąc radnym miejskim z ramienia Platformy Obywatelskiej. Był również dyrektorem jednego ze szczecińskich szpitali. W głosowaniu na marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego poparło 51 senatorów.

Zadłużony szpital i pieniądze dla fundacji
Tomasz Grodzki przez 18 lat zarządzał szpitalem w Szczecinie-Zdunowie. W krótkim czasie długi placówki wzrosły z prawie 15 mln złotych do ponad 91 mln. Ogromne zadłużenie spowodowało konflikt pomiędzy ówczesnym dyrektorem a marszałkiem województwa zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem, również z PO. Ostatecznie Tomasz Grodzki złożył dymisję, tłumacząc ją nadmiarem obowiązków. Później władze wojewódzkie próbowały uratować szpital w Zdunowie, jednak jego stan finansowy był tak katastrofalny, że został on włączony w struktury szczecińskiego szpitala przy ul. Arkońskiej.
Pracę Tomasza Grodzkiego na stanowisku dyrektora szpitala obecnie bardzo źle wspomina wielu szczecinian. Prawdziwą burzę w mediach wywołał wpis prof. Agnieszki Popieli z Uniwersytetu Szczecińskiego na temat pieniędzy, które miał wziąć od niej prof. Tomasz...
[pozostało do przeczytania 82% tekstu]
Dostęp do artykułów: