Co kryje archiwum tureckiego milionera? Afera korupcyjna w stolicy

Podejrzany o korupcję biznesmen Sabri B. od lat miał dokumentować rozmowy prowadzone z politykami i urzędnikami. Miał się tym zajmować obywatel Turcji przedstawiający się jako były funkcjonariusz tureckich służb specjalnych – ustaliła „Gazeta Polska”.

Ta sprawa wstrząsnęła warszawskim samorządem. Pod koniec października agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zatrzymali Artura W., burmistrza warszawskiej dzielnicy Włochy (odwołanego potem ze stanowiska). Doszło do tego krótko po tym, jak miał przyjąć 200 tys. zł łapówki od znanego tureckiego biznesmena Sabriego B. Z ustaleń „GP” wynika, że był to efekt wielomiesięcznej operacji CBA dotyczącej korupcji w warszawskim samorządzie. Jednak faktycznym przełomem mogą okazać się materiały znalezione podczas przeszukania u tureckiego biznesmena. Jak ujawnił portal onet.pl, Turek miał dokumentować swoje spotkania biznesowe oraz nagrywać rozmowy z politykami i urzędnikami. – Zabezpieczone materiały mają być tylko częścią całego archiwum – mówi „GP” osoba znająca Sabriego B. Z naszych ustaleń wynika, że w dokumentowanie prowadzonych przez biznesmena interesów zaangażowany był m.in. jego współpracownik – S., były funkcjonariusz tureckich służb specjalnych.

Z kim W. miał podzielić się kasą?
Formalnie materiały zgromadzone przez CBA, dotyczące łapówki, którą Arturowi W. miał wręczyć Sabri B., trafiły do Prokuratury Okręgowej w Warszawie 29 października br., w dniu zatrzymania obydwu mężczyzn. Była to część większej sprawy operacyjnej prowadzonej od wielu miesięcy przez agentów z warszawskiej delegatury CBA. Pod lupą biura znalazło się co najmniej kilkunastu stołecznych urzędników i polityków. – Sprawdzane są ich majątki, powiązania, niektórzy są objęci kontrolą operacyjną – twierdzi nasze źródło zbliżone do prokuratury. Wśród nich jest m.in. T., radny jednej z dzielnic, który prowadzi działalność doradczą w zakresie obrotu nieruchomościami. – W ramach...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: