Sułtan Erdoğan. Dokąd zmierza Turcja

Turecka operacja wojskowa w północnej Syrii, największe przedsięwzięcie militarne Ankary od wielu lat, potwierdza, że Recep Tayyip Erdoğan prowadzi własną grę. Niezależnie od Rosji czy USA. Syria jest tylko jednym z wielu pól, na których Ankara realizuje swoją strategię. Celem jest przywrócenie Turcji statusu największego regionalnego mocarstwa i chwały Imperium Ottomańskiego.

Recep Tayyip Erdoğan i jego umiarkowanie islamistyczna partia AKP w pierwszych latach po przejęciu rządów w Turcji hołubiona była przez Zachód. Choćby za walkę z tureckim „deep state” i jego generałami (m.in. sprawa Ergenekon). Erdoğan niszczył wpływy wojskowych, ale dopiero po długim czasie zauważono, że jego prawdziwym celem jest zmiana oblicza Turcji: porzucenie znaczącej części spuścizny twórcy świeckiego państwa Atatürka i powrót do islamskiej tradycji Ottomanów. Co ważne, odnosi się to nie tylko do polityki wewnętrznej, ale też – być może nawet przede wszystkim – do polityki zagranicznej Turcji. Wynika to z przyjętej jeszcze w 2002 roku i realizowanej przez partię Erdoğana AKP strategii przebudowy państwa. Turcja coraz mniej jest kemalistowska, a coraz więcej w niej akcentów islamistycznych. Przestaje być forpocztą Zachodu na Bliskim Wschodzie, a staje się samodzielnym regionalnym mocarstwem. Z coraz większymi ambicjami, czego dowodem jest na przykład deklaracja Erdoğana, że skoro tyle państw – w tym Izrael – posiada broń atomową, to czemu miałaby jej nie mieć Turcja? Choć nie da się ukryć coraz poważniejszego konfliktu Turcji z Zachodem, to nie sposób też zauważyć, że wielkie regionalne ambicje Erdoğana prowadzą do spięć także z obecnymi – być może tylko czasowymi – sojusznikami. W Libii Ankara popiera rząd w Trypolisie, podczas gdy Rosjanie głównie jednak Haftara. Na Kaukazie Turcy wrodzy są Armenii, sojusznikowi Moskwy.
Najwięcej o Turcji mówi się jednak ostatnio w kontekście Syrii. Dla zrozumienia strategii Erdoğana warto przenieść się bardziej na...
[pozostało do przeczytania 83% tekstu]
Dostęp do artykułów: