Międzygwiezdny przybysz odsłania swoje tajemnice

Od początku września oczy astronomów i miłośników kosmosu z całego świata zwrócone są na jeden obiekt – kometę 2I/Borisov, która przybyła do naszego Układu Słonecznego z innego układu planetarnego. Polscy naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli właśnie kilka tajemnic tego fascynującego, drugiego w historii, międzygwiezdnego przybysza.

Kilka tygodni temu na łamach „GP” informowaliśmy, że 30 sierpnia 2019 roku astronom amator Giennadij Borysov obserwując niebo na Półwyspie Krymskim, dostrzegł dziwny obiekt poruszający się w nietypowy sposób. Dalsze analizy ujawniły, że ciało leci z ogromną prędkością i ma hiperboliczną orbitę, a to oznacza, że 2I/Borisov (jak nazwano międzygwiezdnego przybysza) pochodzi z obcego układu, o którym nie mamy żadnych informacji. Wiemy natomiast, że nasz Układ Słoneczny przetnie między orbitami czwartej i piątej planety (Marsem i Jowiszem). Ziemię natomiast ominie w odległości nie mniejszej niż 300 mln km. Prędkość, z jaką leci ciało, wynosi około 30 km/s, jego średnica to około 10 km. Znakiem charakterystycznym jest również ogon, który ciągnie się za kometą.

Ten fascynujący obiekt pod lupę wzięli również polscy naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ustalili oni, że średnica jego jądra wynosi około 1 km, a jego powierzchnia pokryta jest czerwonym pyłem. Ponadto wiemy, że z 2I/Borisov wydobywa się gaz – cyjan, który jest silnie trujący dla ludzi. Co ciekawe, występuje on powszechnie na jądrach komet Układu Słonecznego i wydobywa się z nich w trakcie zbliżania się do Słońca. Dzięki polskim astronomom wiemy także, że obiekt pochodzi z układu Kruger 60, który znajduje się w gwiazdozbiorze Cefeusza. Jest to układ dwóch czerwonych karłów, które znajdują się około 13 lat świetlnych od Ziemi.

Z kolei naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA podali, że 2I/Borisov jest bardzo podobny do kosmicznych skał znajdujących się w naszym Układzie Słonecznym, a konkretnie w Pasie Kuipera...
[pozostało do przeczytania 4% tekstu]
Dostęp do artykułów: