Serce dla „Inki” w Gostyninie

Tablica na ścianie kościoła będzie przypominać mieszkańcom postać nie tylko dzielnej sanitariuszki, ale i innych bohaterów polskiej wolności.

W Gostyninie, w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, po mszy św. odprawionej przez ks. Jarosława Wąsowicza, pomysłodawcę ogólnopolskiej akcji „Serce dla »Inki«”, została odsłonięta tablica z piękną rzeźbą, której autorem jest Tadeusz Biniewicz. Tablica upamiętnia bohaterską sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady AK, Danutę Siedzikównę „Inkę”. W tym samym dniu odbyła się ceremonia nadania nazwy rondu na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Legionów imienia Żołnierzy Niezłomnych. Na Zamku Gostynińskim Piotr Szubarczyk z gdańskiego IPN-u we wzruszających słowach przedstawił drogę życiową Danuty Siedzikówny „Inki”. Jego referat był niejako oficjalnym otwarciem wystawy „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci, Danuta Siedzikówna »Inka« 1928–1946”. Uroczystości towarzyszyła oprawa wojskowa kierowana przez panią major A. Królak, wspólne gostyninian śpiewanie, minirecital barda Strefy Wolnego Słowa Pawła Piekarczyka oraz wzruszający koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego. Zawiązany pół roku temu komitet organizacyjny pracowicie organizował najpierw zbiórkę srebra na serce-urnę, które jest centralnym elementem tablicy pamięci. W sercu dla „Inki” mieści się łuska z salwy honorowej, oddanej w czasie jej pogrzebu w 2016 r. na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku. W łusce jest odrobina ziemi z miejsca, gdzie spoczywały jej szczątki od 1946 r. Wystawa poświęcona „Ince” zostanie w Gostyninie na dłużej, będzie eksponowana w szkołach. Tablica na ścianie kościoła będzie przypominać mieszkańcom postać nie tylko dzielnej sanitariuszki, ale i innych bohaterów polskiej wolności.
Anna Orzeszek-Borkowska, przewodnicząca klubu „GP” w Gostyninie i inicjatorka Ogólnopolskiej Akcji „Serce dla Inki” kieruje słowa podziękowania do wszystkich, którzy w znaczący sposób przyczynili się do zrealizowania tej pięknej idei gostynińskiej...
[pozostało do przeczytania 70% tekstu]
Dostęp do artykułów: