„Trzynastka” Schetyny – Klaudia Jachira. Kandydatka KO z filmu o Armii Czerwonej

Miała – według Małgorzaty Kidawy-Błońskiej – „poszerzyć elektorat”, a może stać się gwoździem do wyborczej trumny Koalicji Obywatelskiej. Co znamienne, nikt teraz nie chce się przyznać do autorstwa pomysłu, aby numerem 13 na warszawskiej liście KO została Klaudia Jachira. Rzekoma aktorka, choć znana głównie z ohydnych spektakli, w których nie brakuje szyderstw nawet z ofiar katastrofy smoleńskiej. Noooo, była jeszcze rólka w rosyjskim filmie propagandowym o Armii Czerwonej.

W środowy poranek (25 września) Klaudia Jachira pojawiła się w studiu Radia Zet. Podczas rozmowy ani słowa o pomysłach na poprawę życia Polaków. Bo tematem przewodnim były skandale z kandydatką Koalicji Obywatelskiej w roli głównej, chociażby dotyczące kpin z katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. „Mamy, żony, córki, mężowie [ofiar – red.]. Co oni poczuli?” – spytała dziennikarka. „(...) nigdy nie atakuję osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej” – padła odpowiedź. Ile warte są takie deklaracje Jachiry? Kilkanaście godzin wcześniej miała spotkanie z sympatykami Koalicji Obywatelskiej. Nagranie z jego przebiegu – ujawnione przez portal Niezalezna.pl – zszokowało Polaków.

Kim ona jest?
W ciągu zaledwie kilku tygodni została „gwiazdą” kampanii wyborczej opozycji, ale o jej zawodowych dokonaniach nadal wiadomo niewiele. Zabawne stają się wygibasy dziennikarzy, którzy przeprowadzają wywiady z Jachirą, bo poza rutynowym „kandydatka Koalicji Obywatelskiej” mają problem z przedstawieniem gościa. Dla Onetu to „blogerka”, dla Radia Zet „youtuberka”, ale najbardziej odjechała „Gazeta Wyborcza” – „bohaterka i cel ataków prawicowych mediów”.
Urodzona 31 maja 1988 roku, czyli ma 31 lat. Pochodzi z Dolnego Śląska. W oficjalnych dokumentach w rubryce zawód zazwyczaj pojawia się „aktorka”, bo Jachira jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, ale studiowała we wrocławskiej filii na wydziale lalkarskim.
Trudnym...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: