Polska potrzebuje zaangażowania Polonii. Wielka mobilizacja

Za nami piąty Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” w podparyskim La Ferté-sous-Jouarre. Przez trzy dni klubowicze z Europy Zachodniej rozmawiali na bieżące tematy dotyczące polskiej historii, polityki i kultury. – Rola klubów „GP” jest ogromna, ponieważ aktywizują środowiska i dbają o wychowanie patriotyczne. Jestem pełna podziwu dla tego dzieła, które jest wielkim wsparciem dla polskiego rządu – mówi nam honorowy gość zjazdu Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu.

Zjazd odbył się tradycyjnie w Ośrodku Polskiej Misji Katolickiej w La Ferté-sous-Jouarre pod Paryżem. Mimo że termin zjazdu nie był najkorzystniejszy – tuż po spotkaniu klubowiczów w Polsce i tuż przed wyborami, w które wielu Polaków jest zaangażowanych – to jednak we Francji pojawiło się kilkadziesiąt osób, w tym przedstawiciele klubów z Hamburga, Londynu, Filadelfii. Oczywiście najliczniejszą grupę stanowili gospodarze zjazdu, z przewodniczącym Andrzejem Wodą na czele. Wśród zebranych nie zabrakło wielu ważnych gości. W La Ferté pojawili się: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego Anna Schmidt-Rodziewicz, senator prof. Jan Żaryn, minister Piotr Naimski. Wszystkich przywitał ambasador Polski we Francji Tomasz Młynarski. – Kluby „Gazety Polskiej” są wyjątkowym środowiskiem, bo nie pytacie Państwo, co Polska może zrobić dla was, ale często sami wychodzicie z inicjatywą i pytaniem, co możecie zrobić dla Polski – mówił do zebranych Tomasz Młynarski.

Pierwszy dzień zjazdu minął na dyskusjach na temat działań Ministerstwa Spraw Zagranicznych i problemów klubów „GP”. Na pytania cierpliwie odpowiadały Małgorzata Gosiewska i Anna Szmidt-Rodziewicz. Wykład o historii Polski i polityce historycznej wygłosił również prof. Jan Żaryn. Późnym wieczorem odbyła się żywiołowa debata o bieżącej polityce, a jej moderatorami byli redaktorzy Adrian Stankowski i Wojciech Mucha. Dopiero potem był czas na chwilę relaksu...
[pozostało do przeczytania 45% tekstu]
Dostęp do artykułów: