Romek. Klamra się domknęła. Człowiek, który miał wielki wkład w zwycięstwo polskiej wolności

Działacz opozycji przedsierpniowej i Solidarności, współtwórca Solidarności Walczącej, jeden z najdzielniejszych i najaktywniejszych ludzi podziemia lat 80., pisarz, publicysta, redaktor i wydawca, strażnik pamięci. Romuald Lazarowicz ps. Bożena, dla znajomych i przyjaciół Romek, odszedł na wieczną wartę 2 sierpnia nad ranem. Żegnały go wojskowe salwy honorowe i liczne poczty sztandarowe organizacji niepodległościowych. W pogrzebie uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki, przedstawicielka prezydenta Andrzeja Dudy, marszałek senior Kornel Morawiecki, wojewoda Paweł Hreniak, wicemarszałek województwa Marcin Krzyżanowski i niezmierzone tłumy ludzi, którzy na uroczystościach pogrzebowych pojawili się z potrzeby serca.

Ukształtowała go pamięć o dziadku Adamie Lazarowiczu ps. Klamra. Nie miał szansy go poznać, przyszedł bowiem na świat dwa i pół roku po tym, jak w mokotowskim więzieniu dziadek zginął zabity strzałem w tył głowy po trzech latach bestialskich tortur i farsie procesu, w którym sądzono IV Zarząd Główny WiN, w tym jego wiceprezesa Adama Lazarowicza. Do dziś nie odnaleziono jego szczątków, a data śmierci jego i sześciu współtowarzyszy co roku przypominana jest jako Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W przemyconych z celi śmierci grypsów pozostawił przesłanie, duchowy testament dla rodziny. Jego wnuk Romuald ten testament całym swoim życiem starał się wypełniać. Poszedł w ślady dziadka i ojca, Zbigniewa Lazarowicza ps. Bratek, żołnierza AK i działacza WiN, do późnych lat 60. nękanego przez UB i SB.

Początki konspiracji
Zaraz po studiach na Uniwersytecie Wrocławskim pod koniec lat 70. podjął współpracę z Klubem Samoobrony Społecznej, Studenckim Komitetem Solidarności oraz innymi ogniwami rodzącej się wówczas opozycji demokratycznej. Dzięki temu trafił do grupy skupionej wokół Kornela Morawieckiego i redakcji „Biuletynu Dolnośląskiego”. – Pierwszą rzeczą, którą mnie, budującemu „Biuletyn Dolnośląski...
[pozostało do przeczytania 80% tekstu]
Dostęp do artykułów: