Kupić Grenlandię? Realpolitik, nie absurd. Poważne plany Trumpa

Tylko ktoś mający blade pojęcie o polityce międzynarodowej, a zwłaszcza sytuacji na północy Atlantyku, może wyśmiewać pomysł kupna Grenlandii przez Stany Zjednoczone. Za oceanem wcale tej koncepcji nie postrzega się jako kolejnego wybryku Donalda Trumpa. W rzeczywistości byłby to praktyczny i bardzo ważny dla USA ruch. Wśród argumentów zwolenników transakcji – a nie jest ich mało – pojawia się też motyw Rosji i Chin.

Grenlandia liczy niewiele ponad 57 tys. mieszkańców (0,027 osoby na kilometr kwadratowy). Dziewięciu na dziesięciu z nich to Inuici, których przodkowie przybyli tutaj z terytorium współczesnej Kanady w XIII wieku. Wyspa geograficznie jest częścią kontynentu amerykańskiego, lecz politycznie i kulturowo od tysiąca lat jest związana z europejskimi krajami: Danią, Norwegią, Islandią.

Miliony dolarów rocznie
Dania posiada Grenlandię od 1814 roku, wcześniej, od XVI wieku, władała wyspą w unii z Norwegią. W wyniku referendum 1979 roku Grenlandia uzyskała samorządność w ramach monarchii. W 2008 roku odbyło się kolejne referendum, w którym mieszkańcy wyspy opowiedzieli się za samodzielną kontrolą ochrony porządku i granic Grenlandii, autonomicznym sądownictwem i sprawami finansowymi, decydowaniem o wydobyciu minerałów i kontrolą lotnictwa cywilnego. W gestii rządu Danii pozostaje polityka zagraniczna, obronna i walutowa. Na wyspie do tej pory w obiegu jest duńska korona. Grenlandczycy są obywatelami UE, choć wyspa nie podlega jurysdykcji Unii, mając specjalny status terytorium zamorskiego jednego z krajów członkowskich UE. Formalnie głową państwa w Grenlandii jest królowa Danii Małgorzata II.
W połowie sierpnia „The Wall Street Journal” dowiedział się od swych źródeł w administracji, że Donald Trump od połowy 2018 roku rozważa pomysł zakupu Grenlandii. Prezydenta miały przekonać argumenty doradców o zasobach naturalnych największej wyspy świata, a przede wszystkim o jej geopolitycznym...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: