Polityczni miotacze ognia. Amazonia w płomieniach

Sprawa masowych pożarów, które od dłuższego czasu trawią amazońskie lasy, już dawno wyszła poza ramy ekologiczno-społeczne i przybrała mocno polityczny charakter. Świadczy o tym nie tylko fakt, że w ratowanie „płuc Ziemi” zaangażowały się światowe mocarstwa, lecz także sposób, w jaki do sytuacji w Amazonii podchodzą brazylijskie władze, z prezydentem Jairem Bolsonaro na czele.

Przypatrując się wydarzeniom ostatnich dni w kontekście pożarów amazońskich lasów, można by powiedzieć, że Amazonia jednocześnie płonie i tonie. Pierwszego z wymienionych słów nie trzeba oczywiście rozwijać. W drugiej kwestii chodzi o fakt, że najwięksi światowi przywódcy, celebryci, w tym aktorzy oraz piosenkarze, a także tzw. znawcy tematu, zalewali media pomysłami, jak uratować „płuca Ziemi” przed jeszcze większa katastrofą. Żeby jednak skutecznie wyleczyć chorobę, trzeba znaleźć jej – nomen omen – główne ognisko. A z jego jednoznacznym wskazaniem jest niemały problem.

Kto podpala i dlaczego
W tym miejscu mogą obruszyć się zwolennicy prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro. Kilka dni temu wskazał on bowiem, że za masowymi pożarami w Amazonii stoją organizacje pozarządowe, których władze centralne pozbawiły dofinansowań. Zdaniem Bolsonaro podkładanie ognia miało być sposobem na oczernienie brazylijskich władz i pokazanie, że nie radzą sobie one z ochroną jednego z najważniejszych obszarów ekologicznych świata. Zaatakowani oczywiście odparli zarzuty i przypomnieli, że to sam Bolsonaro w ubiegłym roku obiecywał bogatym hodowcom bydła i rolnikom finansującym jego kampanię wyborczą, że po dojściu do prezydentury otworzy dla nich część terenów lasu deszczowego. Teraz, zdaniem m.in. brazylijskiego oddziału Greenpeace, to polityka prezydenta doprowadza do sukcesywnego wylesiania i masowych pożarów w Amazonii. Potwierdzają to dane zaprezentowane przez brazylijski państwowy instytut badań kosmicznych (INPE). Z treści dokumentów wynika, że w...
[pozostało do przeczytania 63% tekstu]
Dostęp do artykułów: