Cukrzyca poważny problem – społeczny i gospodarczy. Debata „Gazety Polskiej” na temat skutków i leczenia cukrzycy

Liczba chorych na cukrzycę będzie rosła coraz szybciej m.in. z powodu starzejącego się społeczeństwa. Walka z tą chorobą to wyzwanie nie tylko dla systemu opieki zdrowotnej.

O tym, jak poważny problem stanowi cukrzyca w skali całego kraju, przekonują dane statystyczne, przytaczane m.in. podczas czerwcowej debaty Gazety Polskiej „Przełom w leczeniu cukrzycy. Czy Polacy z niego skorzystają?”.

Za 10 lat ponad 4 mln cukrzyków
Wiadomo, że choroba ta dotyka obecnie 8 proc. populacji dorosłych (tj. 2,5 mln osób). Jednak w sytuacji, gdy nasze społeczeństwo stale się starzeje, za 10 lat ich liczba wzrośnie już do ponad 4 mln. Ponadto co piąty spośród wszystkich cukrzyków jest nieświadomy swojej choroby. To jednak nie wszystko. Chorzy na cukrzycę, u których doszło do powikłań sercowo-naczyniowych, żyją średnio o 12 lat krócej, a tego typu powikłania stanowią aż ok. 70 proc. wszystkich powikłań tego schorzenia. Obejmują przede wszystkim choroby tętnic obwodowych, niewydolność serca, zawał serca oraz udar mózgu.

Najgroźniejsze powikłania sercowo-naczyniowe
WHO podaje, że z powodu cukrzycy i jej powikłań zmarło w Polsce w 2016 r. ok. 32 tys. osób. 6 tys. chorych zmarło bezpośrednio z powodu cukrzycy (hiperglikemii oraz hipoglikemii), natomiast 26 tys. wskutek jej powikłań. W przypadku  18 tys. zgonów były to powikłania sercowo-naczyniowe. Jak stwierdził podczas wspomnianej debaty „GP” wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski: – Można wręcz w związku z tym mówić o rozwoju nowej specjalności – kardiodiabetologii.

Do tego trzeba doliczyć ok. 80 tys. osób, które z powodu cukrzycy i jej powikłań są hospitalizowane i u których rozwija się postępujące inwalidztwo. Według Miłkowskiego „oprócz czynników dziedzicznych otyłość to główny sprawca ryzyka w powstawaniu tej choroby. Powoduje ona przy tym tak groźne skutki, jak utrata wzroku aż do całkowitej ślepoty oraz konieczność...
[pozostało do przeczytania 54% tekstu]
Dostęp do artykułów: