Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Odmowa renegocjacji umowy
Premier Finlandii Antti Rinne powiedział nowemu szefowi brytyjskiego rządu Borisowi Johnsonowi, że Unia Europejska nie będzie ponownie negocjować z Londynem umowy w sprawie brexitu. Od lipca Finlandia sprawuje półroczną prezydencję w Radzie UE.
 
Niemcy przeciwni dalszym sankcjom wobec Rosji
Z sondażu przeprowadzonego przez instytut YouGov na zlecenie agencji DPA wynika, że 53 proc. ankietowanych Niemców jest przeciwnych dalszym sankcjom UE wobec Rosji i chce ich zniesienia, a tylko 23 proc. je nadal popiera. Z badania wynika, że połowa ankietowanych nie czuje się zagrożona przez Rosję, a przekonanie, że to państwo stanowi niebezpieczeństwo dla Niemiec, wyraża 40 proc. badanych. W obu kwestiach ankietowani z obszaru b. NRD okazali się znacznie bardziej przychylni Rosji niż Niemcy z landów zachodnich.

Za brexitem „wszelkimi środkami”
Z sondażu ośrodka ComRes dla dziennika „The Daily Telegraph” wynika, że 54 proc. Brytyjczyków uważa, iż nowy premier Boris Johnson musi doprowadzić do wyjścia ich kraju z Unii Europejskiej „wszelkimi środkami”, nawet gdyby zaszła konieczność zawieszenia działań parlamentu, który mógłby w tym przeszkadzać. Johnson zapowiedział, że sfinalizuje brexit do 31 października br. niezależnie od tego, czy uda mu się zmienić „rozwodowe” porozumienie z UE ze stycznia 2019 roku.

Rząd Czech przestał raportować UE
Rząd Czech zrezygnował z publikowania corocznego raportu o „spełnianiu kryteriów” pozwalających na przyjęcie waluty euro. Ostatni raport dla władz UE ministerstwo finansów i bank centralny przygotowały rok temu. Stwierdziły wtedy, że Czechy spełniają trzy spośród czterech kryteriów koniecznych do przyjęcia waluty UE, w tym kryteria niskiej inflacji i niedużego długu. Jednak ostatnio zaledwie 25 proc....
[pozostało do przeczytania 52% tekstu]
Dostęp do artykułów: