Jak Konfederacja przegrała walkę o ruchy katolickie. Proliferzy opuścili ją z hukiem, oskarżając o konszachty z komunistycznym generałem

Konfederację opuszczają kolejne środowiska. Po Marku Jakubiaku i Liroyu odeszła Kaja Godek, mająca poparcie niektórych organizacji katolickich. „Pytają Państwo, na kogo głosować. Na razie wiem tylko, na kogo NIE głosować. Na pewno NIE warto na Konfederację” – napisał Wojciech Cejrowski po wypchnięciu z niej Kai Godek. Zaprotestowała ona przeciwko kontaktom Konfederacji z komunistycznym generałem Tadeuszem Wileckim. „GP” ujawnia dziś szokujące szczegóły dotyczące jej kontaktów z wojskowym związanym z Wojciechem Jaruzelskim i Lechem Wałęsą.

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego pisałem o licznych sprzecznościach, które już wtedy były widoczne w środowisku Konfederacji. Ugrupowanie w specyficzny sposób łączy bowiem m.in. narodowców, którzy popierają 500 plus, z tzw. konserwatywnymi liberałami od Janusza Korwin-Mikkego, którzy postulują likwidację podatków dochodowych i są zdecydowanymi przeciwnikami prowadzenia polityki prospołecznej przez państwo. W Konfederacji wciąż jest miejsce również dla konserwatywnych katolików od Grzegorza Brauna, którzy jednak pozostają w sojuszu z liberałami z partii KORWiN, których stosunek do Kościoła jest na ogół obojętny.
W moim poprzednim tekście o Konfederacji przewidywałem, że jej liderom będzie bardzo trudno utrzymać spójność programową oraz jedność wewnętrzną. I miałem rację. Do tego ugrupowania jeszcze niedawno należał Marek Jakubiak, który jednak opuścił jego szeregi, tłumacząc, że mimo iż Konfederacja miała łączyć różne środowiska polityczne na równych zasadach, to jego partia była marginalizowana. Z podobnych przyczyn odszedł Piotr „Liroy” Marzec, który założył nową partię wspólnie z Jakubiakiem. Jak widać, konfederaci pokłócili się o kwestie organizacyjne i personalne, nie artykułując jeszcze punktów programowych. Konfederacja zaczęła się zatem rozpadać, zanim jeszcze rozpoczęto prace nad jej programem na wybory parlamentarne.

Konfederacja bez proliferów
...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: