Firmy słupy, powoływanie się na wpływy i miliony z Rosji. Gang przebierańców okradał na VAT

Do międzynarodowego gangu, który oszukał Skarb Państwa na blisko miliard złotych, mieli należeć ratownik udający pracownika Służby Kontrwywiadu Wojskowego i fotograf podszywający się pod funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – ustaliła „Gazeta Polska”.

To jedno z największych oszustw na podatku VAT wykrytych w ostatnich latach przez organy ścigania. Od kwietnia 2016 r. Prokuratura Regionalna w Warszawie rozpracowuje międzynarodową grupę przestępczą, na której działalności Skarb Państwa – tylko w ciągu ośmiu miesięcy – miał stracić 979 mln zł – ustaliła „Gazeta Polska”. Proceder polegał na fikcyjnym obrocie poprzez sieć spółek słupów towarami szybko zbywalnymi, m.in.: kawą, bateriami, słodyczami i kosmetykami. Akta śledztwa liczą ponad 470 tomów, zawierających ponad 100 tys. stron dokumentów.

Zarzuty w tej sprawie usłyszało dotychczas 29 osób, wśród nich Przemysław W. i Adam W. Z ustaleń „GP” wynika, że obydwaj już wcześniej byli podejrzani w innym śledztwie. Prokuratura Regionalna w Katowicach postawiła im zarzuty związane z udziałem w tzw. gangu przebierańców, czyli fałszywych pracowników służb specjalnych powołujących się na wpływy w instytucjach państwowych. Przemysław W., podszywający się pod pracownika Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW), i Adam W., udający funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), obiecywali przedsiębiorcom objęcie ich interesów parasolem ochronnym służb specjalnych. Z nieoficjalnych informacji „GP” wynika, że zarówno katowiccy, jak i warszawscy śledczy podejrzewają, iż obydwaj prowadzili nielegalne interesy z rosyjską mafią. To właśnie stamtąd miały pochodzić pieniądze, które były potrzebne do dokonania oszustwa na VAT. „GP” ujawnia kulisy tej sprawy.

Podział po pół miliarda
Adam W., rocznik 1977, to fotograf robiący interesy w branży nieruchomości. Podawał się najpierw za majora, a potem pułkownika ABW. Jak wynika z ustaleń „GP”, we...
[pozostało do przeczytania 67% tekstu]
Dostęp do artykułów: