Era ludzi-cyborgów właśnie się rozpoczyna

Sterowanie komputerem, smartfonem, telewizorem i wieloma innymi urządzeniami elektronicznymi jedynie za pomocą myśli – brzmi nierealnie? Już niedługo to może być codzienność, a to za sprawą specjalnego implantu instalowanego w mózgu, nad którym pracuje firma Elona Muska. Pierwsze testy na ludziach mogą rozpocząć się już w 2020 r.

Odkąd Elon Musk zbił fortunę na firmie PayPal, regularnie zaskakuje świat nowymi technologiami i rozwiązaniami m.in. z dziedziny transportu publicznego oraz podróży kosmicznych. W poprzednim tygodniu ekscentryczny miliarder (urodzony w RPA) ujawnił kolejny projekt, nad którym pracują zatrudnieni przez niego naukowcy. Chodzi o budowę interfejsu mózg-komputer. Prace są bardzo zaawansowane. Musk na konferencji prasowej poinformował, że firma Neuralink (której jest właścicielem) stworzyła implant pozwalający na kontrolowanie różnych maszyn za pomocą ludzkiego umysłu. Urządzenie miałoby być instalowane wewnątrz czaszki człowieka. Prototyp składa się z dwóch części. Pierwsza to elastyczne sensory komunikacyjne, cieńsze od ludzkiego włosa, które będą odczytywać aktywność neuronową bezpośrednio z tkanki mózgowej (podczepione zostaną do sieci neuronowej). Z kolei druga część to implant wyglądem przypominający aparat słuchowy, umieszczany za uchem. Ma on za zadanie dekodować sygnał i wysyłać go (m.in. za pomocą Bluetooth) do sparowanego urządzenia, np. smartfona, laptopa etc. Ponadto mikrochip będzie połączony z chmurą obliczeniową i globalną siecią, dzięki czemu nasze zdolności intelektualne znacznie wzrosną.

Zespół Elona Muska pracuje jednocześnie nad maszyną do automatycznego osadzania w mózgu elastycznych sensorów oraz nad techniką, która w przyszłości pozwoli na wykorzystanie wiązki laserowej do przedostania się przez czaszkę pacjenta, bez konieczności wiercenia w niej otworów. – Mamy nadzieję, że dokonamy tego do końca przyszłego roku – powiedział na konferencji miliarder.

Naukowcy...
[pozostało do przeczytania 6% tekstu]
Dostęp do artykułów: