Tajemnice polskiego złota. Ponad 100 ton złota na 100-lecie Niepodległości

Narodowy Bank Polski ponad dwukrotnie zwiększył posiadane zasoby cennego kruszcu. Byłyby one jeszcze większe, gdyby dziesiątki ton złota – ocalonych podczas II wojny światowej przez polskich bohaterów – nie trafiło potem w ręce Sowietów.

To jedna z najważniejszych decyzji Narodowego Banku Polskiego po 1989 roku. Stojący na czele tej instytucji prof. Adam Glapiński zdecydował nie tylko o dwukrotnym zwiększeniu zasobów polskiego złota, ale również o przeniesieniu połowy zasobów do Polski. Dotychczas większość znajdowała się w brytyjskich skarbcach. „W roku, w którym świętujemy stulecie polskiego złotego jako fundamentu siły gospodarczej naszego kraju, udało się zwiększyć strategiczne rezerwy złota i podjąć działania w celu repatriacji znacznej części polskiego złota do kraju” – stwierdził Adam Glapiński. Dzięki jego decyzjom w latach 2018–2019 zasoby złota NBP zostały zwiększone o 125,7 ton i wynoszą obecnie 228,6 ton. Daje to polskiemu bankowi centralnemu 22. miejsce na świecie w wielkości depozytu tego cennego kruszcu. Jednak byłby on jeszcze większy, gdyby Sowieci nie przejęli zgromadzonych w okresie międzywojennym dziesiątek ton złota, które dzięki odwadze polskich bohaterów zostało ocalone podczas II wojny światowej.
 
Mistrzyni olimpijska za kierownicą
Historia przedwojennego złota to niemal gotowy scenariusz na dobry film sensacyjny. W skarbcach powstałego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Banku Polskiego z siedzibą przy ul. Bielańskiej w Warszawie obywatele w ciągu 15 lat zgromadzili 78,5 ton złota. Depozyt ten był traktowany jako skarb narodowy, który miał być wykorzystany w trudnych dla kraju momentach. Wartość zgromadzonego kruszcu wynosiła wówczas blisko 90 mln dolarów (ponad 470 mln zł).
Po wybuchu II wojny światowej ochrona skarbu przed Niemcami stała się jednym z priorytetów ówczesnych polskich władz. Misję wywiezienia złota otrzymał najbliższy współpracownik Józefa...
[pozostało do przeczytania 77% tekstu]
Dostęp do artykułów: