Wielki krok ludzkości. Jak człowiek wyruszał w kosmos

Dwudziesty lipca 1969 roku był chyba jedynym dniem, w którym włączone zostały wszystkie telewizory na świecie. Tego dnia przestały być ważne różnice polityczne, animozje państwowe i wrogości między narodami. Ludzkość zjednoczona jak nigdy przedtem, z zapartym tchem i szeroko otwartymi oczyma patrzyła, jak spełnia się jedno z jej najstarszych marzeń: oto człowiek opuściwszy Ziemię, stawiał stopę na innym globie – na Księżycu.

Podróże pozaziemskie były odwiecznym marzeniem ludzkości, a jego ślady odnajdujemy w mitach i baśniach różnych cywilizacji i narodów. Bohater sumeryjskich mitów Utnapisztim poszybował w niebo na grzbiecie orła. Wedle legend greckich i arabskich, gdy Aleksander Wielki zdobył już wszystko, co było do zdobycia na Ziemi, wyruszył na Księżyc w metalowej kuli zaprzężonej również w orły – wszak (jak powszechnie sądzono) tylko one mogły wznieść się ponad atmosferę, w przestrzeń wypełnioną kosmicznym eterem. Polski podróżnik międzyplanetarny, imć pan Twardowski, został zaniesiony na Księżyc przez diabła. Baron Münchhausen podróżował dzięki naczyniom napełnionym rosą – wszak mądrość ludowa wiedziała, iż pod wpływem ciepła unosi się ona do góry. Wiek XIX był czasem technologii, więc Jules Verne wyprawił bohaterów swojej książki na podbój Księżyca, każąc im podróżować w towarzystwie dwóch psów, w pojeździe wystrzelonym z ogromnego działa. Cóż, Verne nieraz udowodnił, że był prawdziwym wizjonerem.
 
Rakieta odwetowa
Opuszczenie ciała niebieskiego możliwe jest po przekroczeniu pierwszej prędkości kosmicznej oznaczanej v I. Prędkość ta dla Ziemi wynosi 7,91 km/sek. Oczywiście, nie są w stanie zapewnić jej ani orły, ani rosa, ani żadne największe nawet działo (diabła prawa fizyki nie dotyczą). Jedynym sposobem jej osiągnięcia jest napęd rakietowy. Pionierami i liderami w pracach nad rakietami stali się na początku lat 30. XX wieku Niemcy. To dość zaskakujący efekt traktatu wersalskiego: pokonane...
[pozostało do przeczytania 77% tekstu]
Dostęp do artykułów: