Podróż do Chin jak udział w Big Brotherze

Chińska straż graniczna instaluje oprogramowanie do nadzoru na telefonach komórkowych obcokrajowców odwiedzających region Xinjiang (w północno-zachodniej części kraju). Pod kontrolą służb są m.in. e-maile, wiadomości SMS, kontakty oraz lokalizacja turystów.

Cenzura internetu, a także wszelkiego rodzaju inwigilowanie swoich obywateli to niestety normalne praktyki władz Chińskiej Republiki Ludowej. Na łamach „GP” wielokrotnie opisywaliśmy chociażby tzw. System Oceny Obywateli, który wdrożono blisko półtora roku temu. Przypomnijmy, że każdy mieszkaniec Państwa Środka ma swój profil na rządowej platformie, na której określa się jego „rating”. Jeśli dokona jakiegoś przestępstwa albo (to nie żart!) wyprowadzi psa bez smyczy czy napije się piwa w nieodpowiednim miejscu, zostaną mu odjęte punkty. One natomiast mają wpływ na to, czy dostanie wymarzoną pracę, otrzyma pozwolenie na studiowanie na najlepszych uczelniach, a nawet czy będzie mógł swobodnie przemieszczać się po kraju.
Teraz jednak chińskie władze posunęły się o krok dalej i chcą inwigilować również obcokrajowców odwiedzających ich kraj. Ze śledztwa przeprowadzonego m.in. przez „The Guardian” wynika, że w smartfonach turystów wjeżdżających do prowincji Xinjiang chińska straż graniczna instaluje oprogramowanie, które śledzi sprzęt i uzyskuje dostęp do danych osobowych, kontaktów, kalendarza, filmów, dokumentów, zdjęć i wiadomości SMS. Ten region zamieszkiwany jest głównie przez społeczność muzułmańską, którą chińskie władze poddają szczególnej kontroli. Co ciekawe, system instalowany w telefonach komórkowych w celu zidentyfikowania zagrożeń terrorystycznych poszukuje m.in. publikacji ISIS, hymnów dżihadystycznych, ale również materiałów, które nie mają wyraźnego związku z terroryzmem, jak wersety z Koranu czy strony arabskie.
„The Guardian” rozmawiał z podróżnikiem, który w tym roku przekroczył granicę z prowincją Xinjiang, mając przy sobie telefon. Zdradził on, że w punkcie...
[pozostało do przeczytania 11% tekstu]
Dostęp do artykułów: