Pusty przebieg Putina w Osace. USA vs Rosja

Rozmowa Władimira Putina z Donaldem Trumpem niewiele wniosła do relacji USA z Rosją. Jeśli już, to potwierdziła tylko, że pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem jest źle, a będzie tylko gorzej. I to nie jest kwestia złej czy dobrej woli Trumpa. Po prostu cele USA i Rosji są sprzeczne w tak wielu ważnych międzynarodowych problemach, że obiektywnie rzecz biorąc, deeskalacja na linii Waszyngton–Moskwa jest po prostu niemożliwa.

Jeśli wydarzeniem jest sam fakt spotkania przywódców, ich zwykłej, krótkiej rozmowy bez żadnych ustaleń i umów, to świadczy to tylko o tym, jak złe są relacje między USA a Rosją. Tak było ze spotkaniem Władimira Putina z Donaldem Trumpem w kuluarach szczytu G-20 w japońskiej Osace. Wielce znaczący jest już fakt, że przed Osaką amerykańskie media mówiły niemal wyłącznie o spotkaniu Trumpa z Xi Jinpingiem. Putin? Gdzieś ktoś może na marginesie wspomniał. A po spotkaniu mówiło się niemal wyłącznie o rzuconym przez Trumpa zdaniu do Putina: „Nie mieszajcie się w nasze wybory, panie prezydencie!”. Bo czy w ogóle coś ustalono w Osace? Nie. Nowa „Jałta”? Tym bardziej nie.

Dla Kremla najważniejszy był sam fakt spotkania, bo nie było co liczyć na jakieś ustalenia w Osace. Ważniejsze dla Trumpa w Osace były sprawy Iranu i wojny handlowej z Chinami. Przed tym spotkaniem przedstawiciele administracji USA mówili, że „nie mają formalnej agendy”, a rozmowa będzie dotyczyła szerokiego spektrum problemów: od porozumień w sprawie zbrojeń atomowych po kwestie Iranu, Syrii, Ukrainy czy Korei Północnej. Nawet słuchając wypowiedzi Putina podczas jego „linii bezpośredniej” z Rosjanami (20 czerwca), można było wysnuć oczywisty wniosek, że Moskwa nie zamierza ustąpić na żadnym z frontów. Również z drugiej strony nie mogło być mowy o jakichkolwiek kompromisach. Wystarczy spojrzeć na Iran. Trump gra ostro, zaś Putin jednoznacznie stanął po stronie Teheranu. Jeszcze większa różnica stanowisk istnieje w Syrii. Chyba najwięcej wiadomo o...
[pozostało do przeczytania 30% tekstu]
Dostęp do artykułów: