Przekroczyć granicę marzeń. Królowa sportu na właściwym miejscu

Dwa najlepsze wyniki sezonu na świecie, trzy – najlepsze osiągnięcia sezonu na Starym Kontynencie. Tłum światowych i polskich, a coraz częściej jest to synonim, gwiazd lekkiej atletyki.. Wielka sportowa uczta. Wspaniały stadion, zadowoleni widzowie i moc emocji. Tak wyglądała kolejna odsłona naszych sztandarowych zawodów lekkoatletycznych. Janusz Kusociński w zaświatach może być dumny ze swoich następców.

Kusociński był jednym z najwybitniejszych polskich lekkoatletów czasu przedwojennego. Największym blaskiem lśni oczywiście jego złoty medal w biegu na 10 kilometrów z X Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1932 r. Jego pojedynek o to najcenniejsze sportowe trofeum z fenomenalnym Finem Volmarim Iso-Hollo przeszedł do historii polskiego sportu. Kusociński biegł w nowych butach i otarł do krwi nogi, a mimo to nie dał się wyprzedzić fińskiemu atlecie. Poza laurem olimpijskim Kusociński zdobył wicemistrzostwo Europy w biegu na 5 tys. metrów, a także był dwukrotnym rekordzistą świata; na 3 kilometry i na cztery mile. Zapewne mógłby z powodzeniem walczyć na XII Igrzyskach w Tokio, które miały się odbyć w 1940 r., ale jego marzenia o kolejnym olimpijskim medalu zniweczyła wojna. Polski biegacz zamienił biegowe kolce na karabin. We wrześniu 1939 r. bronił Warszawy jako kapral 360 pułku piechoty. Dwukrotnie ranny, został odznaczony Krzyżem Walecznych. Podczas okupacji rzucił się w wir pracy konspiracyjnej. Zadenuncjowany dostał się w ręce Gestapo i 21 czerwca 1940 r. zginął rozstrzelany przez Niemców w Palmirach.

Po wojnie postanowiono uhonorować tego bohatera organizując memoriał jego imienia. Początkowo zawsze odbywał się on na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, pod koniec lat 60. przeniesiono go na inny stołeczny stadion warszawskiej Skry, gdzie zainstalowano niezbędny do uzyskiwania znakomitych rezultatów tartan.  

Jednak Skra latami zaniedbywana przez władze Warszawy niszczała i coraz częściej „Kusy”, jak mówią o...
[pozostało do przeczytania 77% tekstu]
Dostęp do artykułów: