Rosyjski ślad i strategiczne anteny. Kto przesyła polskie tajemnice

Służba kierowana przez Piotra Pogonowskiego odebrała certyfikat bezpieczeństwa przemysłowego firmie, która od lat świadczyła usługi łączności satelitarnej dla dyplomacji oraz wojska. Mimo że resorty obrony i spraw zagranicznych natychmiast zakończyły z nią współpracę, dalej są zmuszone korzystać z… należącej do niej infrastruktury – ustaliła „Gazeta Polska”.  

Od lat polskie tajemnice, m.in. depesze dyplomatyczne, tajne instrukcje, rozkazy czy meldunki składane przez polskich żołnierzy stacjonujących za granicą, są przesyłane za pośrednictwem infrastruktury satelitarnej należącej do firmy TTComm. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) siedem miesięcy temu cofnęła tej spółce certyfikat bezpieczeństwa przemysłowego. Z ustaleń „Gazety Polskiej” wynika, że powodem były poważne wątpliwości co do struktury właścicielskiej firmy oraz źródła pochodzenia jej kapitału. Rozmówca „GP” związany z ABW twierdzi, że ma chodzić o „rosyjski ślad”. Decyzja Agencji wywołała lawinę. Współpracę z TTComm zakończyły zarówno Ministerstwo Obrony Narodowej (MON), jak i Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ). Jednak spółka ta dalej jest wykorzystywana do satelitarnej łączności zarówno przez placówki dyplomatyczne RP, jak i polskie jednostki wojskowe. Wszystko dlatego, że jako jedyna w kraju posiada odpowiednią do tego infrastrukturę.

Spółka z Curacao i amerykańscy obywatele
„Od 1997 roku dostarcza globalne rozwiązania telekomunikacyjne dla instytucji rządowych i wojskowych, telekomów, operatorów telekomunikacyjnych, krajowych i międzynarodowych korporacji oraz nadawców radiowych i telewizyjnych” – czytamy na stronie internetowej TTComm. Spółka jest właścicielem jedynego w Polsce – zlokalizowanego w Mińsku Mazowieckim – teleportu składającego się z szeregu największych w Polsce anten niezbędnych do przesyłu i łączności satelitarnej. Jeszcze do połowy 2018 roku TTComm należał do zarejestrowanej na karaibskiej wyspie Curacao...
[pozostało do przeczytania 66% tekstu]
Dostęp do artykułów: