Niepewna przyszłość Bibiego. Netanjahu rozpoczyna wyścig z czasem

Pomimo solidnego zwycięstwa w wyborach, Benjaminowi Netanjahu nie udało się utworzyć rządu w wymaganym terminie i wybory trzeba będzie powtórzyć. Czasu jest coraz mniej, bo nad izraelskim premierem wisi widmo korupcyjnych zarzutów.

Zdobywając 35 mandatów w 120-osobowym Knesecie Benjamin Netanjahu osiągnął najlepszy w swojej politycznej karierze wynik. Ale historia zapamięta jego inne, już nie tak pozytywne, osiągnięcie. Po raz pierwszy w historii Izraela, od 1948 roku, po wyborach nie udało się utworzyć rządu. Przeciwnicy Netanjahu twierdzą, że pośpiech w przeprowadzeniu kolejnej elekcji wynika z jego obawy przed zarzutami korupcyjnymi. Plan premiera ma zakładać uchwalenie w Knesecie takiego prawa, które dawałoby Netanjahu częściowy immunitet albo pozwoliłoby mu utrzymać się na stanowisku, nawet gdyby został skazany w procesie korupcyjnym.

Rozbita izraelska prawica
Do utworzenia większości w Knesecie Netanyahu zabrakło jednego głosu. Utworzona przez niego koalicja zebrała 60 mandatów, ale o jej niepowodzeniu zdecydowało nieprzystąpienie do niej pięciu deputowanych partii Nasz Dom Izrael. Na jej czele stoi Avigdor Liberman, w ostatnim gabinecie Netanjahu pełniący funkcję ministra obrony. Oficjalną przyczyną rozejścia się ich politycznych dróg miało być żądanie Libermana, żeby rząd podjął skuteczne działania zmierzające do wcielania do armii ortodoksyjnych Żydów uczęszczających do jesziw – szkół religijnych. Z tym jednak mógł być poważny kłopot, bo w koalicji Netanjahu już znalazły się dwa mniejsze ugrupowania religijnych ortodoksów. Teraz Liberman chce umieścić kwestie religijne w centrum kampanii, zapowiadając, że będzie ona walką o „świecki Izrael”.
Choć rządu nie udało się utworzyć, Netanjahu odniósł mały sukces, wygrywając w Knesecie głosowanie w sprawie przedterminowych wyborów. Zapobiegło to kontynuacji przewidzianej przez prawo procedury, zgodnie z którą po porażce pierwszej próby utworzenia...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: