Jazz, rock, funky, blues. James Blood Ulmer

Historia tego festiwalu zna wiele niezapomnianych koncertów legend i gwiazd bluesa. Ale na scenie Rawy Blues pojawiali się też muzycy pozostający w silnych związkach z szerokim bluesowym nurtem, tworzący różnorodną muzykę. Do nich należy wokalista i gitarzysta James Blood Ulmer.

Trwale zapisał się wśród artystów jazzowej awangardy, realizując ideę harmolodyczności Ornette’a Colemana, uwalniającą muzykę afroamerykańską z tradycji europejskiej harmonii. W swoim unikalnym stylu przeszczepił harmolodyczność z jazzu na inny grunt i połączył rockiem, funky i bluesem. W bogatym dorobku płytowym Jamesa Blood Ulmera znajdują się takie albumy jak „Tales of Captain Jack”, „Black Rock” i „Odyssey Harmolodic Guitar with Strings”. „Memphis Blood: The Sun Sessions” był nominowany do nagrody Grammy w 2001 roku w kategorii „Najlepszy album tradycyjnego bluesa”.

Podczas ponownego występu na Rawie Blues Jamesa Blood Ulmera będzie wspierał gitarzysta i wokalista Vernon Reid oraz zespół Memphis Blood Blues Band. Tytuł jednego z albumów Ulmera brzmi: „No Escape from the Blues: The Electric Lady Sessions”. Można spodziewać się, że artysta potwierdzi to 12 października w katowickim Spodku podczas koncertu na festiwalu Rawa Blues.
[pozostało do przeczytania -2% tekstu]
Dostęp do artykułów: