Ciemne strony Watahy. Białostoccy śledczy na tropie. Gdzie trafiła brudna kasa?

Firma wydająca periodyk „Służby Specjalne” miała uczestniczyć w procederze oszustw na podatku VAT. Prokuratura zarzuca jej byłemu prezesowi i właścicielowi wypranie ponad 30 mln zł pochodzących z przestępstw – ustaliła „Gazeta Polska”.

Paliwa, molibden i blacha spożywcza – na obrocie tymi towarami Skarb Państwa miał stracić miliony złotych. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Białymstoku wraz z Krajową Administracją Skarbową (KAS) i Centralnym Biurem Antykorupcyjnym (CBA). Z ustaleń „GP” wynika, że jednym z podejrzanych jest 62-letni Maciej M. Prokuratura zarzuca mu wypranie ponad 30 mln zł brudnych pieniędzy pochodzących z oszustw na podatku VAT. Według śledczych środki te miał legalizować m.in. za pośrednictwem spółki Wataha Trans, której był prezesem i właścicielem. W tym czasie wydawała ona periodyk „Służby Specjalne”, który na swoich łamach próbował dyskredytować… nadzorującego walkę z VAT-owską przestępczością Mariusza Kamińskiego, ministra koordynatora ds. służb specjalnych, i jego współpracowników. „Gazeta Polska” ujawnia kulisy tej sprawy.

Śledztwo z zawiadomienia GIIF
Spółka Wataha Trans powstała w lutym 2016 roku. Przedmiot działalności: transport paliw. Właścicielem firmy – jak wynika z Krajowego Rejestru Sądowego – był podmiot z Wielkiej Brytanii, kontrolowany przez Piotra M., biznesmena z branży paliwowej. Rok później udziały w Wataha Trans odkupił jego dobry znajomy Maciej M., który po transakcji stanął na czele spółki. Był styczeń 2017 roku. Cztery miesiące później śledztwo dotyczące Wataha Trans wszczęła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku (Prokuratura Regionalna w Białymstoku przejęła je na początku 2019 roku). Zawiadomienie o możliwych oszustwach podatkowych złożył Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF). Kilka tygodni później – w czerwcu 2017 roku – do siedziby spółki Macieja M. weszli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, zabezpieczając dokumenty...
[pozostało do przeczytania 79% tekstu]
Dostęp do artykułów: