Dekada herculesa. Samolot nie tylko transportowy

Na niebie spędziły ponad 10 tys. godzin. Do ich głównych zadań nie należy transport i desant żołnierzy oraz sprzętu, lecz także zabezpieczanie lotnictwa taktycznego, wsparcie w lotniczych operacjach specjalnych i ewakuacjach medycznych oraz udział w międzynarodowych manewrach. Samoloty C-130E Hercules, bo o nich mowa, obchodzą w tym roku 10-lecie służby w polskiej armii.

Pierwszy z herculesów przybył na lotnisko wojskowe w Powidzu dokładnie 24 marca 2009 roku. Przebył drogę przez Atlantyk, startując z bazy Waco w Teksasie. Kolejne dotarły 26 kwietnia i 16 listopada 2010, 16 września 2011 oraz 23 lipca 2012 roku. Tym samym w Siłach Zbrojnych RP funkcjonuje pięć samolotów C-130E Hercules. Wszystkie stacjonują w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego, wchodzącej w skład 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego. – Zadania, które wykonują herculesy na rzecz wszystkich rodzajów sił zbrojnych, obejmują m.in. lotniczy transport sprzętu i osób, desant sprzętu i personelu, który realizowany jest nie tylko w trakcie ćwiczeń krajowych i międzynarodowych, ale również w rejonach działań wojennych. Samoloty C-130E realizują także zadania związane z ewakuacją medyczną, wspierają lotnicze operacje specjalne oraz powietrzno-desantowe, przewożą obywateli w ramach lotów deportacyjnych i uczestniczą w akcjach pomocy humanitarnej – wskazuje kpt. Martyna Fedro-Samojedny, oficer prasowy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego. – W tym ostatnim przypadku herculesy realizowały pomoc humanitarną w dotkniętej powodzią Albanii (2010 r.) czy po trzęsieniu ziemi w Nepalu (2015 r.). Wspierały także działania wojsk francuskich, niosąc pomoc humanitarną w Republice Środkowoafrykańskiej – dodaje.

Ponadto samoloty C-130E Hercules zabezpieczają szkolenia różnych rodzajów wojsk, w tym wojsk specjalnych, realizując desantowania w dzień i w nocy z małej i dużej wysokości. Regularnie biorą także udział w międzynarodowych manewrach. Wśród najważniejszych należy wymienić m.in....
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: