W przyszłości wymienimy sobie pamięć

Grupa naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przeprowadziła eksperyment na ślimakach, który może być punktem zwrotnym w badaniach nad pamięcią. Okazało się, że możliwe jest przeszczepienie wspomnień z jednego żywego organizmu do drugiego.

Jeszcze do niedawna motyw przeszczepiania wspomnień mogliśmy zobaczyć tylko w filmach science-fiction. Teraz okazuje się, że taka „wymiana” między dwoma mózgami jest możliwa. Kilka miesięcy temu grupa biologów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles pod przewodnictwem doktora Davida Glanzmana przeprowadziła eksperyment, podczas którego kilkakrotnie lekko raziła prądem tylną część ciała ślimaków morskich z rodzaju Aplysia Californica (wybrano je nieprzypadkowo, gdyż ich nerwy przekazują impulsy w taki sam sposób jak u ssaków). Działanie powtórzono po 24 godzinach. Okazało się, że u ślimaków poddanych elektrowstrząsom efekt wycofania (schowania się, skulenia) trwał kilkadziesiąt sekund. Z kolei te z grupy kontrolnej, które nigdy nie były rażone prądem, a tylko dotykano ich ogona, kuliły się jedynie na kilka sekund.
W następnym etapie eksperymentu naukowcy pobrali od pierwszej grupy kwas rybonukleinowy (RNA) i przeszczepili go mięczakom, które nie zostały poddane traumatycznym przeżyciom. Przypomnijmy, że RNA jest odpowiedzialny m.in. za pamięć i dostarczanie instrukcji DNA do innych komórek. Wynik eksperymentu przeszedł najśmielsze oczekiwania naukowców. Okazało się, że ślimaki, których wcześniej nie poddawano rażeniu prądem, zachowywały się tak, jakby przeżyły wstrząsy elektryczne, a efekt wycofania trwał u nich kilkadziesiąt sekund. Z kolei grupa mięczaków poddana wcześniej traumatycznym przeżyciom nie wykazywała żadnych reakcji, zupełnie jakby ktoś im usunął kawałek pamięci. – Badania te mogą doprowadzić do nowych sposobów leczenia traumy oraz przywrócenia utraconych wspomnień. Myślę, że w niezbyt odległej przyszłości moglibyśmy potencjalnie wykorzystać RNA do złagodzenia...
[pozostało do przeczytania 9% tekstu]
Dostęp do artykułów: