Obudzić naród do wielkości. Janusz Kurtyka miał być kandydatem na prezydenta Polski

„Powinniśmy tak działać, jakby Powstanie Warszawskie wygrało” – te słowa prof. Janusza Kurtyki przytoczył obecny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, rozpoczynając prezentację książki pt. „Obudzić naród do wielkości. Wystąpienia Janusza Kurtyki przed Parlamentem RP 2005–2010”.

Prezentacja odbyła się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. prof. Janusza Kurtyki dwa dni przed 9. rocznicą katastrofy smoleńskiej, w której zginął prezes IPN. Na prezentacji była obecna rodzina, najbliżsi współpracownicy, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz zaproszeni goście.

Następca Lecha Kaczyńskiego
Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że prof. Janusz Kurtyka miał być kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich w 2015 roku. – Rozmawialiśmy o tym z bratem, widzieliśmy w nim przyszłego prezydenta Polski. W 2010 roku naturalnym kandydatem naszej partii miał być Lech Kaczyński, a pięć lat później właśnie prof. Kurtyka. Był on nie tylko człowiekiem wielkich dokonań, lecz także wielkich nadziei, jakie z nim wiązali inni – podkreślił prezes PiS. – Te nadzieje były związane z tym, co dziś jest przytaczane w tytule tej książki „Obudzić naród do wielkości. Wystąpienia Janusza Kurtyki przed Parlamentem RP 2005–2010”. Czyli z rozkwitem świadomości narodowej i budowaniem polskiej drogi do wielkości – mówił Jarosław Kaczyński.
Obecny na prezentacji książki premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że potrzebowaliśmy takich ludzi jak Janusz Kurtyka. – Trudno sobie wyobrazić lepsze motto tego wszystkiego, co teraz robimy, niż tytuł tej książki. Wydaje mi się, że wszystko co robimy – to jest właśnie budzenie narodu, budzenie Polaków do wielkości. Zaprzeczenie tej mikromanii, kompleksom, w które usiłowano nas wcisnąć przez lata III RP i PRL. Potrzebowaliśmy takich ludzi jak Janusz Kurtyka, który chciał nas wyrwać z tego uścisku mikromanii –...
[pozostało do przeczytania 61% tekstu]
Dostęp do artykułów: