Poselski zamach na gminę Kleszczów. Projekt przejęcia części gminy Kleszczów przez gminę Bełchatów

Jednym z ulubionych zajęć posłów na sejm jest praca na rzecz regionu. Ma ona tę przewagę nad innymi formami aktywności poselskiej, że w najbardziej bezpośredni sposób przekłada się na liczbę głosów w urnach podczas najbliższych wyborów.

Jak poseł może wesprzeć region, z którego wybrali go wyborcy? Sposobów na pewno jest wiele: można próbować przyciągać inwestycje, tak aby powstawały nowe miejsca pracy, można wspierać inicjatywy budowy wszelkiej infrastruktury, można także przedstawiać w parlamencie proobywatelskie projekty, których pośrednim skutkiem będzie dobro mieszkańców.

Poseł Małgorzata Janowska, która kandydowała do Sejmu z drugiego miejsca na liście Kukiz’15 w okręgu nr 10, obejmującym m.in. powiat bełchatowski, wymyśliła, jak bez wielkich zabiegów i starań uszczęśliwić większą grupę wyborców kosztem grupy mniejszej. Zainicjowała działania, które mają skłonić Radę Ministrów do zmiany granic dwóch sąsiadujących z sobą gmin wiejskich: Kleszczów i Bełchatów. Gminie Bełchatów, dysponującej dochodami w wysokości 52 mln zł, Janowska chce przekazać tę część Gminy Kleszczów, w której znajduje się największa z polskich elektrowni – Elektrownia Bełchatów.

Samorząd Gminy Bełchatów bez wahania pochwycił pomysł na szybkie, niewymagające żadnych wysiłków koncepcyjnych i inwestycyjnych zwiększenie swoich dochodów.

Oprócz zabranych Kleszczowowi podatków płaconych co roku przez elektrownię (to 40 proc. wszystkich wpływów, jakie gmina Kleszczów uzyskuje z podatku od nieruchomości) do kasy gminy Bełchatów miałyby trafić podatki od innych, sąsiadujących z elektrownią firm, także tych, dla których Kleszczów przygotował i od lat obsługuje niezbędną do ich funkcjonowania infrastrukturę.

Swój pomysł poseł Janowska tłumaczy sprawiedliwym podziałem dochodów. Chciałaby być Janosikiem 2.0. Zupełnie ignoruje fakt, że w polskim prawodawstwie istnieje od lat mechanizm wyrównywania dochodów (tzw. Janosikowe)....
[pozostało do przeczytania 52% tekstu]
Dostęp do artykułów: