Wieści z UE

Nagana i kara

Komisja Europejska oceniła Partnerstwo Wschodnie z udziałem Azerbejdżanu i Armenii. Niestety, nie wszystko jest jak należy. W Azerbejdżanie są więźniowie polityczni, którzy odsiadują wyroki za krytykę niedemokratycznej ordynacji wyborczej. Ponadto wiele do życzenia pozostaje w kwestii niezawisłości sądów. Nie lepiej wygląda sytuacja w Armenii, niemniej urzędnicy KE pochwalili Erywań za dążenie do poprawy sytuacji.

Zaszczuta i poniżona

Julia Tymoszenko znów rozpoczęła głodówkę. Była premier Ukrainy protestuje przeciwko złemu traktowaniu w szpitalu. Chodzi o nieustanny monitoring i upublicznienie harmonogramu zabiegów. Z zarzutami Tymoszenko zgadza się jej osobisty lekarz Lutz Harms, który uważa, że w warunkach wszechobecnej nagonki nie jest możliwe należyte leczenie.

Złamanie dyscypliny

Frakcja parlamentarna „Sprawiedliwej Rosji” została uszczuplona o czterech deputowanych. Aleksiej Mitrofanow, Nikołaj Łakutin, Leonid Lewin i Dżamaladin Gasanow nie będą reprezentować w Dumie „Sprawiedliwej Rosji”, ponieważ poparli Dmitrija Miedwiediewa na stanowisko premiera.

Obniżki pensji rządu

Na swoim pierwszym posiedzeniu nowy lewicowy rząd Francji zadecydował o obniżeniu o 30 proc. pensji prezydenta państwa, premiera i ministrów. Premier i ministrowie podpisali zobowiązanie, że nie będą łączyć stanowisk w rządzie z mandatem w parlamencie lub z jakąkolwiek funkcją we władzach lokalnych. Zapowiedzieli też, że będą wydawać mniej publicznych pieniędzy na służbowe podróże i urzędników

Obietnica referendum o UE

Według dziennika „Guardian”, szef brytyjskiej Partii Pracy Edward Miliband obiecał obywatelom, że jeśli jego partia wygra najbliższe wybory parlamentarne, to ogłosi referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Ta obietnica ma przysporzyć...
[pozostało do przeczytania 37% tekstu]
Dostęp do artykułów: