Leszek Czarnecki i jego cień z SB. Skutecznie zwalczał Solidarność, dbał o bezpieczeństwo spółek miliardera

Przez lata z imperium finansowym Leszka Czarneckiego związany był wrocławski esbek, który nie tylko doskonale wiedział o szczegółach współpracy biznesmena z SB, ale sam pozytywnie opiniował jej przebieg – ustaliła „Gazeta Polska”.

Od ponad dziesięciu lat nie jest to już żadna tajemnica. Znany biznesmen Leszek Czarnecki był zarejestrowany przez wrocławską SB jako tajny współpracownik o ps. Ernest. Potem został przerejestrowany przez PRL-owski wywiad (Departament I MSW) na kontakt operacyjny o ps. Ternes.

Jedną z osób, które od początku doskonale wiedziały o tych relacjach, jest 66-letni dziś Jerzy Sokólski. Ten emerytowany kapitan wrocławskiej SB nie tylko doskonałe znał materiały dotyczące współpracy z Czarneckim, lecz także sam pozytywnie opiniował jego wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Potem Sokólski przez lata był związany z imperium finansowym miliardera. Z ustaleń „GP” wynika, że odpowiadał za sprawy dotyczące bezpieczeństwa kontrolowanej przez biznesmena grupy Getin. Jednak jego działania zawsze owiane były wielką tajemnicą. „GP” ujawnia, co faktycznie łączy kapitana SB z jednym z najbogatszych Polaków.


Zabezpieczał wrocławskie uczelnie
Sokólski urodził się w lipcu 1953 r. we Wrocławiu. Z jego teczki znajdującej się w archiwum IPN wynika, że wniosek o przyjęcie do SB złożył na początku listopada 1978 r. „Swoją prośbę motywuję zainteresowaniami, jak również chęcią wzięcia udziału w zabezpieczeniu ładu i porządku publicznego” – argumentował. W tym czasie był na ostatnim, piątym roku studiów na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Ponad pół roku później został etatowym pracownikiem MSW. Trafił do wydziału III Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych we Wrocławiu. Komórka ta odpowiadała za rozpracowanie środowisk twórczych oraz naukowych.

To właśnie pion Sokólskiego w 1980 r. formalnie zarejestrował Czarneckiego, wówczas ucznia liceum, jako TW Ernest...
[pozostało do przeczytania 67% tekstu]
Dostęp do artykułów: