Indyjski problem polskiej zbrojeniówki. Będzie przełom w sprawie nierentownego kontraktu?

Sześć i pół roku warszawska prokuratura bada kulisy zawarcia za rządów PO-PSL jednego z największych kontraktów eksportowych polskiego sektora zbrojeniowego. Obecnie czeka na ekspertyzę zespołu biegłych. Opinia ta ma zdecydować o ewentualnym postawieniu w tej sprawie zarzutów – ustaliła „Gazeta Polska”.

To miał być wielki sukces eksportowy sektora zbrojeniowego za rządów PO-PSL. W styczniu 2012 roku kierowany przez Edwarda Nowaka Bumar (obecnie Polski Holding Obronny) zawarł umowę na dostawę 204 sztuk WZT-3 (wozów zabezpieczenia technicznego) do Indii. Jednak realizacja tego opiewającego na 275 mln dolarów kontraktu nawet nie została rozpoczęta. Okazało się, że od początku nie był on opłacalny dla polskiego giganta zbrojeniowego. To zdecydowało o odwołaniu Nowaka ze stanowiska prezesa Bumaru. Wyjaśnieniem okoliczności zawarcia kontraktu indyjskiego zajęły się prokuratura i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). Śledztwo w tej sprawie trwa już ponad 6,5 roku. Dotychczas nikt nie usłyszał zarzutów. To może się jednak zmienić. Z ustaleń „GP” wynika, że prowadząca postępowanie Prokuratura Okręgowa w Warszawie czeka na kluczową ekspertyzę zespołu biegłych. To od tej opinii będzie zależeć, czy zostaną w tej sprawie postawione zarzuty.

Indianizacja za dziesiątki milionów
17 stycznia 2012 roku. Dokładnie tego dnia Edward Nowak, ówczesny prezes Bumaru, i Shri V. Rs. Natarajan, szef BEML-a – hinduskiego giganta zbrojeniowego zależnego od tamtejszego MON – podpisali umowę na dostawę WZT-3. Od początku okoliczności jej zawarcia budziły jednak poważne wątpliwości. Nowak podpisał kontrakt z Hindusami bez zgody rady nadzorczej (zgodnie ze statutem akceptuje ona wszelkie zobowiązania przekraczające 50 mln zł). Ostatecznie zaakceptowała ona umowę już po fakcie, jednocześnie odwołując go ze stanowiska. To nie koniec wątpliwości. Z 275 mln dolarów, na jakie opiewał kontrakt, na konto polskiego giganta zbrojeniowego...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: