Tysiące pielgrzymów przy Epitafium Smoleńskim

Czterometrową płaskorzeźbę, stojącą na dziedzińcu przed wejściem do Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze zaprojektował krakowski artysta Lech Dziewulski. Główna część monumentu przedstawia las nawiązujący do miejsc mogił Polaków w Smoleńsku, Kozielsku, Starobielsku, Miednoje czy Katyniu. W centrum kompozycji umieszczono polskiego orła w koronie, a na dole – 96 świec nawiązujących do liczby ofiar katastrofy
z
10 kwietnia. W projekt wpisano m.in. tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii i zastąpili inną, ze zmienionym napisem. Tekst na tej tablicy zawiera m.in. fragment informujący, że ofiary katastrofy zginęły „w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 r.”. Tablicę przywieźli w lipcu ubiegłego roku na Jasną Górę przedstawiciele zrzeszającego część rodzin katastrofy Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010. Tablicę wyeksponowano wówczas na wałach Jasnej Góry podczas mszy w ramach 19. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

Idea powstania pomnika powstała w kręgu osób związanych z Jasnogórską Fundacją „Pro Patria” m.in. ojcem płk. dr. Janem Golonką, Markiem Soczykiem, przy zaangażowaniu i wsparciu ojca Nikodema Kilnara i ojca Dariusza Cichora, definitora generalnego Zakonu Paulinów.

10 kwietnia 2011 r. podczas mszy św. w intencji poległych w Smoleńsku, której przewodniczył o. Czachor, o. Golonka po uprzedniej konsultacji z o. przeorem Romanem Majewskim, oficjalnie ogłosił, że na Jasnej Górze powstanie epitafium Pamięć i wdzięczność.  W projekt Epitafium byli również zaangażowani Joanna i Piotr Grzybowscy, którzy byli koordynatorami całego projektu, m.in. współorganizowali centralne uroczystości odsłonięcia Epitafium.
[pozostało do przeczytania -1% tekstu]
Dostęp do artykułów: