Kongres Polonii Amerykańskiej chce międzynarodowej komisji ws. katastrofy smoleńskiej

Spotkaliście się także z ekspertami najważniejszych ośrodków republikańskich w USA, m.in. z członkami Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego oraz z przedstawicielami Heritage Foundation, jednego z najbardziej wpływowych konserwatywnych think tanków na świecie.

Podczas naszych spotkań podkreślaliśmy, że sprawa Smoleńska jest papierkiem lakmusowym zaangażowania się USA w sprawy Europy i Polski. Rozmawialiśmy także o zbliżających się wyborach prezydenckich w USA. Stephen Nix, dyrektor ds. Euroazji Heritage Foundation, zaznaczył, że jeżeli kandydat Republikanów Mitt Romney pokona Baracka Obamę w wyścigu do Białego Domu, to polityka Stanów Zjednoczonych wobec całego regionu Europy Środkowej, w tym Polski, ulegnie zasadniczej zmianie. Z kolei Stephen Nix z Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego podkreślił, że tak jak dla administracji Obamy głównym punktem polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych był reset w stosunkach z Rosją, tak dla Mitta Romneya najważniejszym elementem polityki zagranicznej będzie dążenie do większego zaangażowania się w sprawy Europy, a zwłaszcza naszego regionu.

Nille Gardiner, ekspert Heritage Foundation i dyrektor Centrum Wolności Margaret Thatcher, który jest doradcą w sztabie Mitta Romneya, podkreślił, że zwycięstwo Romneya oznaczałoby całkowity zwrot w dotychczasowej polityce zagranicznej USA względem Europy.

Czy w Stanach Zjednoczonych panuje przekonanie, że katastrofa smoleńska nie została dostatecznie wyjaśniona?

Przede wszystkim w USA jest bardzo jednostronny przekaz tego, co stało się w Smoleńsku. Jest on oparty na rosyjskim raporcie MAK i stanowisku ministra Radosława Sikorskiego, który podtrzymuje rosyjską wersję wydarzeń. W ogóle nie jest znany rządowy raport komisji Jerzego Millera. Reasumując: w Stanach Zjednoczonych jest znana wersja Tatiany Anodiny, podtrzymywana przez polskiego ministra spraw zagranicznych. Rząd Donalda Tuska nie zrobił...
[pozostało do przeczytania 71% tekstu]
Dostęp do artykułów: