Brexit, czyli wszystko może się zdarzyć. Problemy Theresy May i problemy Europy

Choć do 29 marca pozostało niewiele czasu, to kierunków, w których może rozwinąć się brexitowy kryzys, wcale nie ubywa. Wciąż zwyciężyć może zarówno opcja „bez umowy”, jak i opcja „bez brexitu”.

Na sam opis możliwych układanek w brytyjskim parlamencie można by poświęcić setki stron gazetowego papieru. Jednak nawet jeśli udałoby się nam przedrzeć przez gąszcz niewiadomych i zmiennych oraz określić, czy zwycięży opcja brexitu twardego czy miękkiego, z umową czy bez, to i tak bylibyśmy dopiero w połowie drogi. Trzeba bowiem jeszcze wziąć pod uwagę to, jak zareaguje na to Komisja Europejska. Czy jej urzędnicy i przywódcy będą skorzy do współpracy? Czy dalej brexit będzie przebiegał według scenariusza, który do tej pory przynosił eurokratom wielką satysfakcję, dając możliwość ukarania zawsze niesfornej Wielkiej Brytanii i zrobienia z niej przykładu dla państw, które w przyszłości chciałyby się przeciwstawić woli brukselskich elit? A nawet jeśli uda się znaleźć rozwiązanie tych wszystkich problemów, będzie to rozwiązanie tylko polityczne. Niezależnie od wyniku, podziały w brytyjskim społeczeństwie nie znikną. A choć teraz wszyscy skupiają się na problemach Brytyjczyków, to protesty „żółtych kamizelek” we Francji pokazały, że w innych państwach Europy Zachodniej podobne uśpione konflikty mogą wybuchnąć w każdej chwili.

Czyja porażka, czyje zwycięstwo
Po tym, jak w Izbie Gmin przepadła umowa wynegocjowana przez May, media skupiły się na tym, jak bezprecedensowa była skala porażki rządu. Brytyjskiej premier zabrakło 230 głosów. To największa różnica w historii brytyjskiego parlamentaryzmu. Ale to, że klęska była aż tak duża, może przysłonić fakt, że parlamentarne głosowanie nie przyniosło faktycznie żadnego decydującego rozstrzygnięcia. Poza tym potwierdziło to, o czym wiedziano już od kilku tygodni – że umowa, z której tak cieszyli się unijni przywódcy z głównym negocjatorem Michelem Barnierem na czele, jest w...
[pozostało do przeczytania 61% tekstu]
Dostęp do artykułów: