Ważniejsza skuteczność edukacji niż siła zakazów. Wyeliminować problem nieodpowiedzialnego picia alkoholu

W badaniach dotyczących odpowiedzialnego spożywania alkoholu respondenci odpowiadają, iż najważniejsza jest edukacja skierowana do młodych ludzi oraz kampanie społeczne – z ks. Dr. hab. Kazimierzem Pierzchałą, profesorem KUL, rozmawia Maciej Pawlak.

Od lat wiele organizacji walczy ze skutkami nieodpowiedzialnego picia alkoholu. Tymczasem nawet w Piśmie Świętym znajdziemy tradycje jego spożywania.

Faktycznie, w Piśmie Świętym zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu znajdziemy wiele treści poświęconych spożywaniu piwa (sycery) i wina. W Nowym Testamencie wymownym przykładem jest pierwszy cud, jakiego dokonał Jezus Chrystus w Kanie Galilejskiej (J 2.1–11). Z kolei podczas ostatniej wieczerzy Jezus przemienił wino w krew. W Piśmie Świętym występuje 12 różnych określeń na nasze słowo „wino” – 10 w Starym Testamencie i dwa w Nowym Testamencie. Jednak w Biblii jest także wiele tekstów krytycznie odnoszących się do spożywania zarówno piwa, jak i wina, na przykład: „Nie upijajcie się winem, bo to jest (przyczyną) rozwiązłości…” (Ef.5.18).

Czy zakazy picia alkoholu rzeczywiście działają? Czy skuteczniejsze jest jednak edukowanie na temat odpowiedzialnego jego spożywania?

Polacy bardziej wierzą w skuteczności edukacji niż w siłę zakazów. W badaniach dotyczących tego zagadnienia respondenci odpowiadają, iż najważniejsza jest edukacja skierowana do młodych ludzi (42 proc.) oraz kampanie społeczne promujące odpowiedzialne spożywanie alkoholu (28 proc.). Przekazy powinny być odpowiednio dobrane do grup docelowych, dzięki czemu edukacja dotycząca odpowiedzialnego spożywania alkoholu będzie skuteczniejsza.

A do kogo kierują tę edukację instytucje kościelne?

Programy edukacyjne należy prowadzić od najmłodszych lat. Dlatego Kościół katolicki w swoich naukach przed przyjęciem sakramentów I Komunii Świętej czy Bierzmowania wskazuje drogę zgodną z...
[pozostało do przeczytania 42% tekstu]
Dostęp do artykułów: