Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Parlament UE, cła i Japonia
Parlament Europejski ratyfikował umowę o wolnym handlu między krajami UE a Japonią. Dzięki tej umowie zostanie zniesionych prawie 99 proc. ceł (to łącznie ok. 1 mld euro), które corocznie płacą europejskie przedsiębiorstwa eksportujące do Japonii. Przewidywane jest znaczne zwiększenie eksportu (o 34 proc. w przypadku UE i o 29 proc. z Japonii do Europy) oraz liczby miejsc pracy (o ponad pół miliona).

Budżet bez deficytu
Po raz pierwszy w historii Słowacy przyjęli projekt budżetu, w którym nie ma deficytu. Dochody i wydatki budżetu mają wynieść po 37,161 mld euro. W ub. roku Słowacja miała deficyt instytucji rządowych i samorządowych w wysokości 0,8 proc. PKB.

Panelowa pułapka
Według „The Guardian”, setki tysięcy właścicieli domów w Wielkiej Brytanii nie mogą ich sprzedać bez zgody firm energetycznych. Aby obniżyć rachunki za energię elektryczną, zawarli oni bowiem pochopnie umowy na instalację słonecznych paneli na dachach swoich domów. Dopiero po kilku latach zauważyli, że umowy zawierają zastrzeżenie, iż bez zgody firm ponoszących koszty instalacji paneli domy nie mogą być sprzedane. Wyszło też na jaw, że właściciel domu będzie musiał płacić tym firmom odszkodowanie za poniesione straty, jeśli panele zostaną usunięte z dachu np. na czas niezbędnego remontu.

Przeciwni uznaniu homozwiązków
Badania przeprowadzone przez Pew Research Center wskazały, że młodzi ludzie z Europy Wschodniej są w większości przeciwni uznaniu związków homoseksualistów za legalne małżeństwa. Ankiety w 34 krajach w grupach wiekowych 18–34 lata wykazały też, że różnice między takimi osobami z Europy Wschodniej i Zachodniej są ogromne. W Polsce przeciwko uznaniu homozwiązków za legalne małżeństwa opowiedziało się 50 proc. ankietowanych, na Litwie – 74, na...
[pozostało do przeczytania 29% tekstu]
Dostęp do artykułów: