AI w szeregach Straży Granicznej

Tradycyjna kontrola bezpieczeństwa na lotniskach przeprowadzana przez służby ochrony niebawem może odejść do lamusa. Zastąpi ją innowacyjny wykrywacz kłamstw, sterowany przez sztuczną inteligencję, która oceni, czy przekraczamy granicę z czystymi intencjami.

Każdy, kto choć raz podróżował samolotem, wie, że zanim dostaniemy się na pokład maszyny, musimy przejść kilka różnych kontroli, czasami stresujących. O bezpieczeństwo w takich miejscach dbają dziesiątki specjalnie wyszkolonych funkcjonariuszy, których nierzadko wspomagają psy tropiące przemytników i ich „cenny bagaż”, a także rozbudowany system monitoringu. Jednak już niedługo pogranicznicy w krajach Unii Europejskiej zostaną wyposażeni w jeszcze jedno narzędzie, które ma oceniać, czy dana osoba przekracza granicę z czystymi intencjami. Będzie to wykrywacz kłamstw, ale nie byle jaki, bo sterowany przez sztuczną inteligencję. IborderCtrl – tak nazwano system – to wirtualny funkcjonariusz Straży Granicznej, który będzie zadawał szereg pytań, na które odpowiedzi musimy udzielać prosto do kamery komputera. Przykładowo maszyna zapyta podróżnych: „Co masz w torbie? Jeśli otworzysz ją i pokażesz zawartość, czy będzie zgodna z twoją odpowiedzią?”. Jednocześnie kamera zarejestruje reakcję człowieka, a sztuczna inteligencja przeanalizuje m.in. szerokość naszych źrenic czy tembr głosu. Na tej podstawie AI oceni, czy podróżny mówi prawdę, czy kłamie. Co ciekawe, wirtualny ankieter ma być dostosowany do naszej płci, języka i pochodzenia etnicznego.
Jeśli iBorderCtrl stwierdzi, że potencjalny pasażer samolotu jest szczery, otrzyma on kod QR, który pozwoli na ominięcie wnikliwej kontroli przez żywych funkcjonariuszy. Natomiast jeżeli wyda komuś negatywną opinię, to ta osoba będzie musiała przejść dokładniejszą weryfikację, która obejmie odciski palców, skanowanie żył na dłoni i wiele innych.
Stworzenie tego projektu kosztowało 4,5 ml euro i było finansowane ze środków UE. System...
[pozostało do przeczytania 5% tekstu]
Dostęp do artykułów: