Era cyborgów właśnie się zaczyna

Dwie potężne firmy – Ford i LG – ogłosiły, że osoby zatrudnione w swoich fabrykach wyposażą w specjalne egzoszkielety, które pozwolą na szybszą i wydajniejszą pracę fizyczną, a przy tym sprawią, że ich użytkownicy nie będą się męczyli. Pierwsze takie urządzenia już są w użytku.

Egzoszkielety to motyw, który do tej pory chętnie wykorzystywali twórcy filmów science fiction, przedstawiając nadludzkie zdolności użytkowników tych maszyn. Zainspirowani tą wizją szefowie motoryzacyjnego giganta Forda oraz elektronicznej potęgi LG postanowili wyposażyć pracowników swoich fabryk w podobne urządzenia.

Pierwszy wpadł na ten pomysł amerykański koncern. Na początku 2017 roku w dwóch swoich fabrykach na terenie Stanów Zjednoczonych Ford przekazał kilkunastu zatrudnionym osobom egzoszkielety firmy EksoVest. Mają one za zadanie wspomagać zarówno nogi, jak i ręce m.in. podczas podnoszenia i przenoszenia różnych rzeczy. Co ciekawe, naukowcy obliczyli, że zwykły pracownik fabryki Forda podnosi ręce średnio 4,5 tys. razy dziennie. Metalowy szkielet ma przejąć na siebie sporą część tego wysiłku. Pracownicy wykorzystywali egzoszkielety aż w 86 proc. swojej codziennej pracy. Z kolei telewizja CBS News poprosiła jednego z testujących rozwiązanie pracowników o ocenę urządzenia. Pracujący w fabryce Mustanga w USA Nicholas Gott powiedział amerykańskiej stacji, że jego obowiązki to dźwiganie, przenoszenie ciężarów i przykręcanie śrub, i pochwalił wydajność pracy, jaką zapewnia EksoVest. – Dzięki szkieletowi mówią na mnie człowiek rakieta – wyjaśnił.

Drugim koncernem, który wyposaży swoich pracowników w tego typu futurystyczne maszyny, będzie LG. Ich ezgoszkielet o nazwie CLOi SuitBot – obejmujący stopy, nogi oraz odcinek lędźwiowy – powstał, aby wspomóc dolne partie ciała jego użytkownika podczas codziennych czynności. Mowa nie tylko o chodzeniu, lecz także o staniu, a nawet siedzeniu. Według LG całość jest prosta w obsłudze, ponieważ...
[pozostało do przeczytania 10% tekstu]
Dostęp do artykułów: